Гуманне самогубство коаліції
До чого призведе одна з поправок в Кримінальний процесуальний кодекс України

Очевидно, народні депутати, голосуючи сьогодні за гучний проект змін до процесуальних кодексів, навіть не задумалися, до чого призведе одна з поправок в Кримінальний процесуальний кодекс України. 

Пропозиція народного депутата Лозового, яка була прийнята у Верховній Раді України як зміна до КПК України, несе в собі загрози для всієї кримінальної процедури та притягнення винних до кримінальної відповідальності. Пропозицією було змінено правила обрахунку строку розслідування злочинів (максимум 2 місяці, якщо є підозрюваний, 6 місяців – загальний строк), процедуру повідомлення про підозру і призначення експертиз у кримінальному провадженні.

Ключові загрози: 

– Якщо є підозрювана особа, кримінальне провадження не може бути більше 2 місяців.

На практиці це буде означати:

1. Всі кримінальні провадження проти осіб, які вчинили злочини під час побиття та розстрілу Майдану будуть закриті. Суспільство та потерпілі не дочекаються покарання винних осіб. 

2. Всі кримінальні провадження проти осіб за хабарництво, нецільове використання державних коштів та розкрадання держави будуть також закриті.

3. Особи, яких затримали на отриманні хабара, на місці вбивства, крадіжок – всі вийдуть із СІЗО, бо по ним прокурори мають або закрити кримінальні провадження, або негайно направити їх на розгляд в суд. 

– Будь-яке розслідування кримінального провадження не може тривати більше 6 місяців (для середньої тяжкості злочинів взагалі 3 місяці). 

В реальному житті це призведе:

1. Осіб не будуть визнавати потерпілими, бо слідчі просто фізично не будуть встигати розслідувати кримінальні провадження, і, для уникнення подальшого оскарження, людей не будуть визнавати потерпілими.

2. Корупційні справи та великі фінансові махінації не будуть розслідувати, бо не вистачить 6 місяців на проведення всіх слідчих дій та отримання всієї необхідної інформаціі, зокрема результатів експертиз чи відповідей від іноземних держав на запити.

3. Високопосадовці, судді будуть уникати відповідальності, бо їм буде достатньо переховуватись 6 місяців, і після того кримінальне провадження буде закрито.

– Вводиться винятково державна експертиза.

На практиці:

1. Дана зміна призведе до того, що в державних установах по проведенню експертиз буде розвиватись корупція (за пришвидшення її проведення, за необхідний результат).

2. Перенавантаження на експертів в державних установах призведе до довготривалого очікування висновків та зникненню всіх доказів у зв’язку із сплином часу. Винні за розбої, вбивства будуть на волі, бо фізично строки експертиз та строки досудового розслідування будуть неспіврозмірні.

Звичайно, як і багато інших, я розумію мотивацію депутатів голосувати за це, як і Лозового, який подав таку поправку – вони прагнуть закрити кримінальні провадження відносно себе самих. Проте боюся, що народні обранці навіть не усвідомлюють, до якого злочинного хаосу це призведе, коли тисячі підозрюваних вийдуть на свободу чи не понесуть відповідальності за тяжкі та особливо тяжкі злочини. Лишається маленька надія на вето президента, хоча це не реалістично.

object(WP_Term)#12932 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12933 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті