«Громадські бюджети з’явились завдяки бюджетній децентралізації, яка сьогодні під загрозою», – Любомир Зубач

У Львові триває Перший всеукраїнський форум «ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ. Міста для людей». Тут обмінюються досвідом щодо кращих практик муніципалітетів та громадськості в реалізації громадських бюджетів, а також обговорюють перспективи активної участі людей в управлінні містами.

Як зазначив під час дискусійної панелі «Досвід муніципалітетів» народний депутат «Об’єднання «Самопоміч» Любомир Зубач, те, що зараз настільки активізувалось питання громадського бюджету – надзвичайно великий плюс.

Адже питання місцевої демократії дуже важливе для України. Цей інструмент, окрім того, що залучає громадян, порівняно з громадськими слуханнями чи місцевими ініціативами також дозволяє відчувати конкретну дотичність до реалізації та гордість за результат.

«Цього року дуже багато міст почали впроваджувати громадський бюджет. Чому так сталось? Тому що на рівні місцевого самоврядування завдяки бюджетній децентралізації з’явилось більше коштів. Однак, сьогодні ми стоїмо перед прийняттям бюджету на наступний рік, де у цій бюджетній децентралізації будуть зроблені дуже серйозні кроки назад. Значна частина витрат держави, які стосуються освітньої і медичної галузей, перекладається на фінансування з місцевих бюджетів. У результаті бюджети розвитку міст та громад скоротяться, за нашими підрахунками, приблизно на третину.

Коли це станеться, ці бюджети будуть витрачатись на найневідкладніші справи. І не виключено, що громадські бюджети більшості міст не будуть визнані невідкладними», – зазначає народний депутат.

Відтак, Любомир Зубач закликає громадськість, експертне середовище, громадські організації висловлювати свою думку стосовно змін, які можуть нашкодити місцевому самоврядуванню.

«Неправильно закривати очі на серйозні загрози для місцевого самоврядування, які можуть вбити багато добрих речей, в тому числі і громадський бюджет, адже без грошей проектів не зробиш», – наголошує Любомир Зубач.

Довідка: Громадський бюджет – це демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста та/або голосування за них. Будь-який житель міста може подати проект у визначені строки, пов’язаний з покращенням життя у місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках бюджету певного року.

Любомир Зубач
object(WP_Term)#13021 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини