Гібридна війна з Росією

Ключові думки мого ранкового виступу на каналі «112 Україна» щодо виходу Росії із Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) та запланованого на цей пленарний тиждень голосування законопроекту про деокупацію Донбасу у другому читанні.

Ми вже перейшли на ту стадію, коли вплив росіян на події на Донбасі ні для кого не є загадкою, однак Україна як держава все ще неспроможна встановити на законодавчому рівні статус окупованих територій на Донбасі і в Криму. Хоча фракція «Самопомочі» ще рік тому вносила в парламент законопроект про деокупацію, що визнавав Росію країною-агресором та покладав весь тягар завданих збитків на неї.

Вчорашній вихід Росії зі складу Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) є ще однією спробою Кремля переконати інші країни в тому, що війна на Україні, мовляв, є внутрішнім конфліктом, а не збройною агресію РФ. Хоча є переконливі докази, що свідчать про наявність російських військових на Донбасі, і Захід про них знає.

Подібні дії Росії є частиною великою стратегії Кремля щодо перекладення на Україну повної відповідальності як і за глобальне вирішення конфлікту (через примус до офіційного діалогу з ватажками так званих ДНР та ЛНР), так і перекладення відповідальності за відшкодування витрат по відновленню зруйнованої інфраструктури. Таким чином, Росія хоче зав’язати Україні економічний зашморг, щоб ми взяли на себе витрати по території, яка де-факто окупована Кремлем.

Переговори про миротворців на Донбасі ведуться за спиною української громадськості.

Ми не бачили жодного з 29 пунктів, по якому нібито ведуться переговори щодо Донбасу між Україною, США та Росією. Якщо таку інформацію, має Уряд чи президент, нехай її нададуть, щоб громадськість знала про це. Звісно, утаємниченість цих пунктів може бути пояснена особливостями проведення результативних дипломатичних переговорів без зайвого суспільного розголосу, однак в даному випадку ця непублічність радше допомагає приховати той факт, що Україна на міжнародній арені і далі продовжує бути об’єктом, а не суб’єктом. Ми маємо нав’язувати власне бачення проведення миротворчої місії на Донбасі. А де наш план щодо миротворців? Поки що ми його не бачимо.

Законопроект про реінтеграцію має насамперед визнати реалії. По-перше, визначити дату початку окупації для того, щоб Україна потім на рівні внутрішнього законодавства мала підстави звертатися до міжнародних організацій з метою компенсації завданих збитків, причому не тільки державі на загал, алей і окремим громадянам. По-друге, закон має чітко визначити окуповані території – як Донбас, так і Крим. І по-третє, він має запропонувати єдину концепцію щодо деокупації як однієї, так й іншої території.

Законопроект має розглядатися по повній процедурі, з розглядом усіх правок в рамках відкритої дискусії. До другого читання надійшло понад 700 поправок до закону. Однак це не може бути причиною затримок у початку його розгляду. У вересні, коли приймали судову реформу, Рада розглядала 2,5 тис. поправок, однак впоралась із цим завданням, оскільки була політична воля у прийнятті нововведень та були поставлені чіткі завдання прийняти законопроекти. А у випадку закону про реінтеграцію тепер чомусь придумуються все нові і нові причини для затягування його прийняття.

Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті