
Сьогодні у Верховній Раді був проголосований у першому читанні законопроект про Фонд енергоефективності. Як зазначає народний депутат «Об’єднання «Самопоміч» Альона Бабак, прийняття цього законопроекту – це знак рішучості України як держави у підтримці пріоритетних реформ, якою є енергоефективність у житлових будинках.
Проект закону передбачає створення установи, яка буде надавати державну підтримку громадянам, які братимуть запозичення на утеплення будинків.
«Сьогодні така підтримка здійснюється через державні програми – наприклад, програму «теплих кредитів». Але щороку через виділення коштів на цю програму іде бій, далі – голосування за бюджет, розроблення постанов Кабінету Міністрів. Якщо все добре, то вони виходять у світ десь у березні, якщо не в травні. І потім залишається декілька місяців, щоб цю програму реалізувати.
А потреба в інвестиціях у енергоефективність будівель є надзвичайно великою. В Україні близько 200 тисяч багатоквартирних будинків, і люди повинні знати, що є такий інструмент державної підтримки,який існує поза бюджетним процесом, має чіткі умови фінансування та підтримки», – переконана Альона Бабак.
За словами народного депутата, саме для цього створюється окремий фонд. Окрім того, є пропозиції від донорів, які готові підтримати реформу енергоефективності в Україні. До прикладу, Єврокомісія готова надати 100 мільярдів гривень у вигляді безповоротної допомоги у разі, якщо Україна також покаже готовність підтримати модернізацію та енергоефективність, в тому числі шляхом створення окремого фонду.
«Законопроект пропонує, щоб фонд був фінансовою установою, яка дає кредити на поворотній основі. Ідеологічно ж вважається, що цей фонд буде більше замовником послуг у банків, які даватимуть кредити людям, а фонд буде додатково до цих кредитів надавати компенсації у вигляді дотацій, субвенцій, грантів, тобто на безповоротній основі. Тому важливо, щоби такий фонд, розподіляючи грантове фінансування, був прозорим у своїй діяльності. І у цих аспектах треба буде переконатися під час підготовки законопроекту до другого читання», – підсумовує Альона Бабак.
