Економічна свобода в Україні: падіння неможливе, якщо ти вже на дні

Heritage foundation – провідний Вашингтонський дослідницький аналітичний центр – опублікував рейтинг дослідження економічної свободи країн світу. Україна посіла в ньому останнє місце серед країн Західної Європи.

Незалежний погляд на реалії нашої країни каже, що тепер ми маємо, принаймн, наздоганяти Молдову і Білорусь, не кажучи вже про сусідню Польщу або наразі недосяжну Західну Європу.

Тому нам треба негайно впроваджувати зміни, які дадуть поштовх економіці. Це означає – забезпечити нашим підприємцям умови для роботи і розвитку.

Чому зараз ані внутрішній, ані зовнішній інвестори не поспішають вкладати кошти в економіку України? Бо в будь-який момент прийдуть силовики і завадять роботі: будуть шукати біткоїни на ІТ-заводі або 40 офіцерів будуть проводити обшук на великому підприємстві, щоб вилучити три старих договори, або шукатимуть державну зраду в імпорті тканин на митниці. При цьому силовики не будуть займатися своєю прямою роботою – боротьбою з реальною державною зрадою, шпигунством і фінансуванням тероризму.

У влади чомусь забракло політичної волі ліквідувати економічні підрозділи СБУ, поліції, Генеральної прокуратури, та й військова прокуратура у нас чомусь займається економічними злочинами. На створення єдиного органу, який би займався розслідуванням всіх фінансових злочинів у сфері публічних фінансів держави – і щодо несплати податків, і щодо витрачання коштів платників податків з державного бюджету – політичної волі у влади поки не вистачає.

Той же американський аналітичний центр Heritage foundation дає Україні погані оцінки за критеріями «верховенство права» і «чесність уряду». Тому нам конче потрібен Антикорупційний суд. Бо сучасні українські суди ухвалюють дискримінаційні рішення, вони непрозорі, шкодять розвитку ринкової економіки в Україні. Суди нищать індивідуальну мотивацію підприємницької діяльності, оскільки будь-які плоди діяльності у будь-який час можуть через судове рішення забрати особи, наближені до влади.
Економічна свобода – це насамперед вільний рух капіталу та вільне валютне регулювання. Але їм має передувати автоматичний обмін інформацією з банками і відповідними органами інших країн. У Податковий кодекс має бути запроваджена звітність міжнародних груп компаній, має працювати трансфертне ціноутворення, а також в Україні мають оподатковуватися доходи іноземних компаній, які належать або контролюються громадянами України. І це наше завдання номер один на цей рік.
Якщо ми хочемо інвестицій, то нам треба скасувати податок на прибуток, запровадити податок на виведений капітал, ухвалити новий виборчий кодекс, який дасть можливість змінити правлячі еліти, ухвалити закон про Антикорупційний суд і створити єдиний орган фінансових розслідувань. Саме це забезпечить нам високі місця в рейтингах і, найголовніше, економічну свободу.

Тетяна Острікова
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті