Ефект доміно. Про схеми місцевих царьків

Колонку підготовлено спільно з головою правління ГО «Правозахисна ініціатива», Богданом Чумаком

На днях президент під час своєї прес-конференції заявив, що він “не впевнений, що вона (тимчасова слідча комісія Верховної Ради по розслідуванню стану слідства по нападам на активістів – ред.) допомагає слідству, але дуже радий, що точно не перешкоджає, і це вже є дуже високе досягнення”. Звичайно, ніхто не очікував, що Гарант або будь-хто інший буде вихваляти депутатів чи відверто визнавати, що змушені були почати «рухатися» по багатьом справам тільки після створення ТСК.

Проте історія з не розкриттям замовників вбивства Катерини Гандзюк стала потужним каталізатором для багатьох процесів, в тому числі збентежила певні регіональні клани.

 По-перше, так званій “еліті” на державному та місцевому рівні стало важко робити вигляд, що все йде своїм шляхом і в країні за межами фронту все нормально.

По-друге, ця історія та робота по іншим справам активістів з кожним днем підіймає все більше питань, збільшує кількість нових персонажів і знімає покрови з реалій життя в регіонах.

По-третє, саме ця категорія справ стала яскравою ілюстрацією та доказом того, що на місцях існує фактичний спрут з місцевих керівників, представників правоохоронних органів, локальних багатіїв, а іноді ватажків кримінальних угруповань, які прикривають або навіть спільно діють в питаннях побудов схем збагачення на місцевому рівні. До речі, цей розподіл дуже умовний – колишній криміналітет за 10-15 років набуває статусу поважного бізнесмена або навіть регіонального мецената, або ж дружини керівників в пагонах стають успішними селф-мейд вумен з процвітаючими бізнесами на мільйони. Тільки от не задача – всі навколо збагачуються, а регіон та люди біднішають. І ось тут з`являється та сама смертельна загроза для людей, які заважають «працювати» чи викривають схеми.

Шокуюча смерть Катерини в листопаді запустила ефект доміно, який змусив говорити про масштабність виклику – 55 нападів зі “Списку Гандзюк” тільки за останній рік, створити тимчасову слідчу комісію в Верховній Раді, правоохоронців – виправдовуватись на всіх рівнях та починати рухати слідство, очільників держави – пояснювати безпорадність в контексті не розслідування справ активістів.

І чим далі, тим очевидніше стає для суспільства, що найбільш болючими темами для так званих “регіональних еліт” є ті, які зачіпають сенс їх політичного існування: корупція, контроль чи розподіл контролю над державним або комунальним майном, дерибан бюджетних коштів.

Очевидно, що самі себе місцеві царьки викривати не будуть. Як результат, люди яким не байдуже і які ризикують протистояти місцевій кругові поруці, стають основною мішенню! Їх ще часто називають активістами, бо вони не відмовчуються в стороні, а ризикуючи здоров’ям та життям викривають беззаконня та займають активну громадську позицію.

За нашими висновками найбільш небезпечно бути активістом саме на місцевому рівні, віддалено від столиці, оскільки тамошні неофеодали знають, що можна чинити будь-що, за умови, що інформація та резонанс не виходять за межі області чи міста. Більше того, на службі в них власні регіональні медіа, чиновники, довірені юристи, піарники, депутати місцевих рад та ландскнехти в обличчі бандитів, тітушок.

В існуючих реаліях у місцевих активістів лишається три варіанти:

  1. Бути камікадзе і чекати, що тебе в будь який момент можуть в кращому випадку побити, а в гіршому – вбити, і ніхто особливо не докладатиме зусиль для пошуку причетних;
  2. Підкоритися і співпрацювати з кланами чи працювати на них за замовленням;
  3. Переїхати до столиці, де рівень безпеки дещо вищий (чи то завдяки наявності об’єктивів та камер національних ЗМІ, чи то через необхідність влади підтримувати імідж порядку в столиці).

Цю теорію доводить зростання кількості нападів на активістів в геометричній прогресії.  Обставини кожного з нападів викликають шок, адже багато з них містять версію тісного зв’язку місцевої влади з криміналом та зачіпають сферу їх інтересів. В залежності від специфіки регіону це можуть бути: сільське господарство, ліс, комунальні та приватні підприємства, будівництво, бурштин, вугілля, контрабанда, гральний бізнес, тощо.

Розуміємо, що за стільки років це ніби не повинно нас дивувати, а журналісти й блогери дозволяють собі коментарі на кшталт «ви що з космосу впали» – це ж все очевидні й загальновідомі речі, панове народні обранці.

Проте, ось саме в цьому виникає ключова дилема – чому це стало нормою для суспільства? Чому насилля й беззаконня перетворилися на повсякденність та звичні реалії нашої країни?  Чому ми про все це дискутуємо та протестуємо лише після того, як черговій людині, що заговорила про «схеми» вголос, у брутальний спосіб закрили рота? Чому ми все це толеруємо?

Треба визнати, що саме лише розслідування нападів на активістів не здатне зруйнувати систему, але чим більше стає «цифра насилля», тим більш очевидним є для суспільства страх еліт перед тими, хто не сприймає існуючий стан. Кожен новий напад – це нове не зручне питання і примус до нових виправдань, однак рано чи пізно суспільству це може набриднути й призвести до масового невдоволення. І тоді закрити питання імітаціями слідства, звинуваченнями у піарі на крові та мантрами про те, що монополія на насильство повинна належати тільки державі, буде важко.

Сам же факт того, що злочинці (з десятків гучних справ) досі на волі, є яскравою ілюстрацією беззмістовності цих дій та заяв, нерозуміння владою стану накалу в суспільстві та повного усвідомлення хто винний й з кого спитати.

Оригінал

Олена Сотник
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті