«Е-декларування може обернутись репресіями проти викривачів корупції – громадських активістів», – Соболєв

Я просив Президента не підписувати цей закон, а разом зі спікером парламенту зібрати цього тижня позачергове засідання Верховної Ради і виправити ті норми, які клептократи зіпсували під час голосування за цей документ.

Існує три проблеми. По-перше, в законі про е-декларування військових зроблена дірка – звільнено від подання декларацій про майно їхніх родин посадовців, які відповідають за фінанси військових частин, закупівлю паливно-мастильних матеріалів, господарську частину. Навіть Міністерство оборони під час підготовки цього закону у нашому комітеті погоджувалося, що це корупціогенна діяльність, і такі офіцери мають подавати свої декларації та оприлюднювати їх в інтернеті. Також до закону потрібно додати вимогу до НАЗК не розкривати інформацію, в яких військових частинах отримують свою платню вищі офіцери. Це може допомогти ворогу ідентифікувати, хто в якій частині служить.

Друга проблема – хоча закон спочатку подавався Президентом для врегулювання розкриття своїх декларацій військовими, депутати його фракції разом із «Народним фронтом», Радикальною партією, Опозиційним блоком, групами «Відродження» та «Воля народу» дописали в закон вимогу подання декларацій всіма антикорупційними громадськими організаціями та членами громадських рад в Україні.

Це – перекладання з хворої голови на здорову. Громадянське суспільство не використовує гроші платників податків, і поширювати на громадян вимогу е-декларування можна лише після того, коли останній посадовець відповість за брехню в своїй декларації або зможе пояснити описане там майно.

У нинішніх умовах, коли Агенція із запобігання корупції та суди є залежними, е-декларування для громадських активістів може обернутись новими способами тиску на них та репресіями проти тих, хто викриває корупцію.

Третя проблема – ці норми вносилися клептократичною більшістю в парламенті з таким поспіхом, що вони вписали туди дві протилежні вимоги. За однією вимогою, громадянське суспільство має подати декларації до травня цього року. За іншою – вже наступного, 2018 року. Як буде працювати закон, якщо він сам собі протирічить?!

Після підписання Президентом цього закону його буде ще важче виправити. Пропозиція Президента створити робочу групу і розробити поправки не вартує багато. Президент прекрасно розуміє, що більшість депутатів у парламенті не проголосує за виправлення закону. А він зможе, як завжди, сказати: «Це незалежний парламент».

Єгор Соболєв
object(WP_Term)#13019 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини