«Два запитання до Прем’єр-міністра щодо пенсійної реформи», – Роман Семенуха

З 2001 року ми ведемо мову про пенсійну реформу. Це вже стало питанням моральної та політичної відповідальності будь-якого українського прем’єр-міністра. Однак будьмо відверті: позитивний ефект від справжньої реформи ми отримаємо лише у середньостроковій перспективі, а міністерська каденція обмежена. Виходить, для запровадження цієї реформи необхідно мати політичну волю.

То що пропонує Кабінет Міністрів Володимира Гройсмана та чи вистачить йому волі на справжню реформу?

Відкрити карти

Уряд активно анонсує початок пенсійної реформи уже цього року. Однак такі рішення мусять прийматися на основі консенсусу, а реєструватися у парламенті – лише спільно напрацьований документ, який має хоч якусь перспективу на 226 голосів.

Необхідно створити робочу групу, куди б увійшли Прем’єр-міністр України, Міністерство фінансів, Міністерство економіки, Міністерство соціальної політики, кожен представник депутатської фракції чи групи. Також до обговорення необхідно залучити якомога ширше коло експертів та зацікавлених людей. Сьогодні таке не відбувається.

Більш того, суспільство не знає нічого про пенсійну реформу, окрім декількох нарисів, які минулої сесійної п’ятниці виголосив у парламенті Володимир Гройсман. Маю до нього два публічних запитання.

По-перше, Прем’єр-міністр каже: «Ми не будемо підвищувати пенсійний вік». Однак декілька років тому парламент вже змінював закон про державне пенсійне обов’язкове страхування щодо підвищення пенсійного віку для жінок. То що означає «не будемо підвищувати»? Ми не будемо вносити зміни чи будемо втручатися у законодавство, яким вже запущено механізм підвищення?

По-друге, говорять: «Ми збільшимо пенсії». Але цього року рекордно високий дефіцит Пенсійного фонду. За рахунок чого ми будемо підвищувати пенсії? Я думаю, про це мають знати платники податків, насамперед ті 12,9 мільйона людей, які сьогодні сплачують єдиний соціальний внесок.

Як має виглядати реформа?

Для початку необхідно навести лад у солідарній системі та верифікувати всі виплати. Грубо кажучи, порахувати всіх та зрозуміти, скільки нам потрібно грошей. Це дозволить уникнути виплат «мертвим душам».

По-друге, реформа Пенсійного фонду. Сьогодні на його утримання, на адміністрування процесу ми витрачаємо 3 мільярди гривень (!). Це у нашій вже поліцейській державі більше навіть за передбачені бюджетом кошти на центральний апарат Міністерства внутрішніх справ.

Далі – подальша детінізація заробітних плат. На нашу думку, маємо об’єднати єдиний соціальний внесок та податок на доходи фізичних осіб, щоб сумарно виходило максимум 30%. Це спонукатиме та стимулюватиме бізнес і далі виходити з тіні та даватиме доходи в Пенсійний фонд.

Тож потрібна колосальна реформа солідарності. А після стабілізації у банківському секторі ми можемо запроваджувати другий етап – накопичувальний. Не дай Боже запустити цей етап, належно не підготувавшись. Буде так, як сталося із заощадженнями у Радянському Союзі.

Роман Семенуха
object(WP_Term)#13023 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13024 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті