МІСЦЕВА РЕФОРМА ЯК КАМІНЬ ДЛЯ СІЗІФА, АБО ЧОМУ ВЛАДІ НЕ ПОТРІБНІ ВИБОРИ ОТГ

Сізіфова праця – це просто як про втілення реформи місцевого самоврядування в Україні.

Важка, нескінченна робота. Може, буду необґрунтовано невиправним, але сподіваюсь, що все ж таки не безплідна.

Хоча новини із ЦВК оптимізму не додають. Ба більше, ще раз підтверджують тенденцію на згортання «місцевої реформи» в Україні. Ой, як важко владі (зауважте – незалежно від того, якого вона політичного забарвлення) випустити «кермо» з рук.

Отож, що сталося? Не пізніше як 17 серпня Центральна виборча комісія мала призначити вибори до об’єднаних територіальних громад на жовтень цього року.Натомість 9 серпня вона приймає постанову, якою призупиняє призначення виборів до ОТГ.І звертається до Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя. Мовляв, той має надати роз’яснення ЦВК, чи може вона призначати перші і додаткові місцеві вибори без проведення місцевого референдуму щодо підтримки добровільного об’єднання територіальних громад.

Складно? А головне – навіщо? І чому лише зараз?

Дійсно, йдеться про певні юридичні моменти. Але вони настільки притягнуті за вуха, що й першокурснику юрфаку очевидно – причина в політиці. Утім, спробую пояснити доступно.

Мотивація ЦВК така: у квітні Конституційний суд України визнав неконституційним закон «Про всеукраїнський референдум». Цим же законом скасовано попередній закон «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» 1991 року.

ЦВК вважає, що виникла правова невизначеність щодо відновлення дії цього закону. Тобто ЦВК нібито засумнівалася і хоче почути від згаданого комітету, чи, бува, старий закон про референдуми знову не діє. І тому, можливо (!), для об’єднання територіальних громад потрібно проводити місцевий референдум…

Проте! – тут буде трохи юридичних моментів – на сайті ВР закон «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» 1991 року і надалі фігурує як такий, що втратив чинність. А відповідно до статей 147 – 153 Конституції України та Закону «Про Конституційний Суд України» КСУ не наділений повноваженнями щодо відновлення дії законів України, які попередньо були скасовані.

Ви скажете: ну що ж такого – перестраховуються люди. Якби ж то! Нагадаю, вся Верховна Рада у відпустці до вересня.

Тим часом не мало-не багато 98 обєднаних громад чекають на вибори. І якщо до 17 серпня ЦВК їх не призначила, тоді у жовтні в цих ОТГ виборів не буде.

Мій висновок – вибори до ОТГ владі не потрібні, як, зрештою, і децентралізація та швидка реформа місцевого самоврядування.

Далі трохи політичних і юридичних аргументів на підтвердження.

Цікаво, що ЦВК звернулася за роз’ясненням до комітету з питань правової політики та правосуддя на чолі з представником БПП Князевичем. Хоча за розподілом повноважень питання ОТГ належать до компетенції комітету з питань державного будівництва, регіональної політики і місцевого самоврядування. Натомість комітет з питань правової політики відомий тим, що там розглядають законопроекти роками, навіть більше – на його засіданнях зазвичай кворум зі статусом «не присутній». Ще один аргумент – вибори до ОТГ спускають на гальмах.

Політичний підтекст такого кроку ЦВК очевидний: отримана вказівка з Банкової щодо непризначення виборів ОТГ.

Чому? Тут можна довго вгадувати – низькі владні рейтинги, небажання за такої ситуації віддавати свої повноваження, невпевненість, що буде збережено контроль за місцевою владою або ж просто незацікавлення в «місцевій реформі»… А може, все разом?

Яка б не була мотивація такого «розкладу» – політичну відповідальність за це рішення ЦВК має взяти на себе не лише влада, а й частина опозиції. Всі ті депутати, які протягом останньої сесії відмовлялися голосувати за зміну складу Центральної виборчої комісії. Фактично лише фракція «Самопомочі» під час останньої сесії зайняла чітку і однозначну позицію щодо негайної зміни складу ЦВК. Інші або влаштовували імітацію, або організовували «торги»…

Тому, як то кажуть: за що боролись – на те й напоролись. Зараз викликає лише гірку посмішку реакція депутатів коаліції та навіть заява прем’єр-міністра, які засудили рішення ЦВК. Переконаний, це обумовлено лише вкрай негативною опінією громадського сектору, який працює в сфері децентралізації. При цьому нам всім потрібно розуміти, що останнє рішення ЦВК стало можливим, тому що попередньо мало місце надто поблажливе ставлення до відвертих «проколів» у реформі децентралізації. Це і перекладання видатків на місцеві бюджети, і саботаж обласних та державних адміністрацій процесу об’єднання громад, й ігнорування інтересів великих міст та перешкоджання їхньому просторовому розвитку, і спроби узалежнення мерів через адміністративний тиск та вплив правоохоронних органів тощо.

Логіка влади проста: якщо проковтнули тоді, то чому б взагалі не зупинити проведення виборів до закінчення президентської кампанії. А далі – буде видно… 

Наслідки сумні – ми втрачаємо час і можливості розвитку для багатьох громад в Україні. А шкода процесу децентралізації в Україні така, що Сізіфовий і так важкий камінь поважчав до непосильної ноші. 

Джерело: https://censor.net.ua/b3082063

Любомир Зубач
object(WP_Term)#13150 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13151 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті