Для скасування безвізового режиму з Росією непотрібно голосування Парламенту, — Семенуха

Журналісти цього тижня часто запитували думку щодо запровадження візового режиму з Росією.

Вважаю важливим дати грунтовну, насамперед юридичну відповідь. Бо це “книжковий” приклад популізму та імітації боротьби замість реального опору агресору та боротьби за незалежність.

1. Це варто було зробити в 2014 році, зокрема політичній силі, що мала тоді Яценюка керманичем Уряду. Саме тоді тисячі росіян їхали за вказівкою ФСБ в українські міста для підтримки “руської весни”.

2. Хочемо чинити опір агресії? Приймаємо закон про тимчасово окуповані території, який реально буде протидіяти російській агресії.

3. Для скасування безвізового режиму непотрібно голосування Верховної Ради.

Для ознайомлення з юридичним аспектом надаю невеличкий юридичний коментар:

– Угода між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України та РФ
набула чинності 10 березня 1997 року шляхом обміну Сторонами відповідними нотами по дипломатичних каналах. Вона є чинною і зараз. Ось посилання на неї:

Як можна припинити її дію й чи потрібне для цього окреме рішення Верховної Ради?
Ні. Виявляється, порядок припинення прописаний в тексті Угоди і є дуже простим.

Відповідно до ст. 8 Угоди кожна із Сторін може припинити дію цієї Угоди, повідомивши про це іншу Сторону у письмовій формі. В цьому випадку Угода втрачає чинність по закінченні шести місяців з дати такого повідомлення.
Крім того, Угода передбачає і можливість ПРИЗУПИНЕННЯ ДІЇ окремих положень, яке не вимагає проходження 6 місяців.

Відповідно до ст. 6 Угоди кожна із Сторін має право повністю або частково призупинити дію окремих положень цієї Угоди, якщо це необхідно для забезпечення безпеки держави, збереження громадського порядку або охорони здоров’я населення. Про прийняття та про скасування таких заходів Сторони заздалегідь повідомлятимуть одна одну по дипломатичних каналах.

Це означає, що для прийняття рішення про припинення дії безвізового режиму з РФ достатньо постанови Кабміну. У разі якщо така Постанова буде підписана, і Україна повідомить Росію про припинення угоди, безвізовий режим з Росією припинить дію через півроку.

Водночас призупинити дію окремих положень Угоди можна хоч завтра, для цього Кабмін має просто заздалегідь повідомити іншу сторону.

Що стосується участі Верховної Ради у цьому процесі. Відповідно до ст. 24 Закону України “Про міжнародні договори України» припинення та зупинення дії міжнародного договору України, які укладено від імені Уряду України та які не потребували надання згоди на їх обов’язковість Верховною Радою України або затвердження Президентом України, відбувається у формі постанови Кабінету Міністрів України.

МЗС у свою чергу має невідкладно інформувати Верховну Раду України про припинення або зупинення дії міжнародного договору України.

Роман Семенуха
object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12925 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті