Держпідтримка АПК у 2017 році – надія на зупинку спаду в галузі

У бюджеті 2017 року на агропромисловий комплекс України передбачено виділення значно більших коштів на розвиток програм підтримки Міністерства аграрної політики і продовольства, аніж у бюджетах 2016 та 2015 років. Так, витрати держказни Мінагрополітики та на підтримку аграрного сектору в 2017 році складуть 7,432 млрд грн, тоді як у 2016-му – 2,008 млрд грн, а в 2015-му – 3,648 млрд грн.

Так, цієї суми недостатньо для розвитку АПК, та все ж це в рази більше від бюджетів попередніх років. Завдяки цьому, можливо, вдасться зупинити зниження ВВП у низці секторів АПК, а за правильного та прагматичного підходу до бюджетів 2018–2020 років, дати поштовх поступальному розвитку галузі.

4 млрд грн – на прямі дотації

Повернімося до проголосованого бюджету на 2017 рік. У наступному році аграрний сектор потрапить під державну програму «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі», котра передбачає пряму бюджетну дотацію для розвитку сільськогосподарських товаровиробників і стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції.

Розроблену й утверджену програму прийнято на заміну скасованого на вимогу Міжнародного валютного фонду спецрежиму ПДВ. Програма передбачає виділення коштів у розмірі 4 млрд грн на низку напрямів аграрної галузі, зокрема на тваринництво, виробництво молока, садівництво, виноградарство, овочівництво, ягідництво тощо.

Цю програму розроблено у зв’язку з тим, що МВФ протягом трьох останніх років вимагав відмінити спецрежим ПДВ в агропромисловому комплексі. Без сумніву, такий крок є негативним фактором розвитку вітчизняного АПК, але ці дії були обов’язковою умовою продовження фінансування України за підписаною між МВФ та нашою країною угодою.

Тобто, треба було повністю змінювати переговорну позицію з МВФ, що уряд не зміг зробити. Водночас, оскільки необхідність надання фінансової підтримки низці галузей аграрної економіки дійсно потрібна (таким, як виробництво молока, м’яса, ягід, овочів, а також садівництву та виноградарству), було розроблено альтернативну систему держпідтримки, яка, сподіваємося, спрацює ефективно й зупинить негативний спад у цих секторах. ‎

Важливо відзначити, що всі ці товарні позиції не мають значної частки експорту. Тому саме для них податковим та аграрним комітетами Верховної Ради України, Міністерством фінансів і Міністерством аграрної політики і продовольства, за участю профільних асоціацій товаровиробників, було розроблено й узгоджено механізм прямої бюджетної підтримки, який і реалізується у цій програмі. Крім того, це найбільш трудомісткі сфери виробництва в АПК, вони дають велику кількість робочих місць та забезпечують зайнятість населення.

Розроблений механізм працюватиме в «автоматичному режимі», що, безумовно, дуже важливо. Він дозволить отримувати пряму бюджетну підтримку кожному товаровиробнику вказаної продукції на наступний календарний місяць після подання податкової декларації із зазначенням фактично сплачених сум ПДВ до бюджету. Після цього, без перевірки податкової, буде проводитися автоматичне перерахування сум бюджетної підтримки за фактично сплаченими сумами ПДВ до бюджету за реалізації даної продукції. ‎

«Плюс» 2-2,3 млрд грн

Окрім 4 мільярдів гривень за вказаною програмою, Міністерству аграрної політики і продовольства України виділено ще близько 2–2,3 мільярда гривень, включно з коштами на велику рогату худобу (500 мільйонів гривень), надання підтримки в отриманні фінансування у банківській системі та створення Фонду гарантування кредитів (300 й 700 мільйонів гривень відповідно), на підтримку вітчизняного сільгоспмашинобудування (500 мільйонів гривень). У сфері рослинництва, переробки олійних культур збережено режим повернення ПДВ за експорт, що складатиме близько 28–30 мільярдів гривень на 2017 рік.

Аграрний бюджет 2017 року декілька місяців розробляли, підраховували та вивіряли робочі групи у діалозі з представниками аграрних асоціацій.

Ще раз зазначу, що сума недостатня для забезпечення зростання виробництва в АПК, та вона є значно більшою, ніж у попередні два роки і сприятиме усуненню негативних тенденцій спаду, які уже сформувались у цілих секторах.

Іван Мірошніченко
object(WP_Term)#12936 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12937 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті