Чи знімуть санкції з Росії у Парламентській асамблеї Ради Європи?

Цього тижня у ЗМІ поширюються чутки, що Україна може припинити свою участь у роботі Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), якщо з представників Російської Федерації буде знято санкції, введенні у квітні 2014 року через анексію Криму.

Ми попросили Олену Сотник, члена української делегації у ПАРЄ, розповісти детальніше про те, що таке Парламентська асамблея Ради Європи, що входить до її повноважень, і чи можливе скасування санкцій проти Росії.

Що таке Парламентська асамблея Ради Європи?

Рада Європи була створена одразу після Другої світової війни. Метою було створення майданчику для діалогу і пошуку спільних рішень різними країнами Європи, в тому числі щодо конфліктних питань.

Після цього почалася робота саме Парламентської асамблеї, куди національні парламенти країн-членів делегували своїх представників, аби вони домовлялися з приводу різних питань, які мають значення для кожної країни Європи.

Хто входить до складу Парламентської асамблеї Ради Європи?

До складу входять представники національних парламентів 47 країн-членів Ради Європи. Крім країн Євросоюзу, мова йде, наприклад, про такі країни як Грузія, Азербайджан, Україна, Росія.

Членами Парламентської асамблеї є представники національних парламентів з різних політичних фракцій.

Які основні повноважень Парламентської асамблеї Ради Європи?

Основними фокусами роботи Парламентської асамблеї є три речі.
1) Демократія в усіх розуміннях цього слова, починаючи від виборчої системи і закінчуючи захистом різних категорій населення – все, що стосується захисту прав та свободи людини.

2) Верховенство права, тобто певна уніфікація загальних правових принципів та стандартів, аби у всіх цих країнах було приблизно однакове розуміння, що є верховенством права і якими інструментами його треба забезпечувати.

3) Захист прав людини. Саме з третього напрямку виникла ідея створення Європейського суду з захисту прав людини і Конвенції прав людини як основного документу, з яким цей Суд працює. Мета Європейського суду з прав людини – захищати права людей. Цей Суд є свого роду вищою інстанцією, куди людина з будь-якої країни-члена може звернутися, сказати, що «моя країна порушує фундаментальні права людини», надати свої обґрунтування, і Європейський суд в такому випадку може переглянути рішення суду якоїсь з цих країн та винести власне, скасувавши рішення вищої інстанції будь-якої країни.

Які рішення може приймати ПАРЄ?

Парламентська асамблея приймає резолюції, в яких, як правило, містяться певні вимоги до країн-членів. Наприклад, привести у відповідність певне законодавство або ратифікувати якусь конвенцію, чи створити орган, який гарантував би більше захисту прав, тобто там містяться якісь конкретні рекомендації. І згідно статуту Ради Європи, кожна країна-член – і Росія, і Україна, і Франція чи Німеччина – мають дотримуватися цих рекомендацій, адже коли всі вони взяли на себе зобов‘язання виконувати рішення Парламентської асамблеї.

Головна проблема полягає в тому, що рішення нібито зобов‘язують до конкретних дій або утримання від них, але якщо країна нічого не робить, за великим рахунком, немає механізму, як її примусити.

Відсутність такого механізму примусу є ключовою проблемою, яка стала очевидною ще під час військової агресії Росії щодо Грузії. Жорсткої реакції в бік Російської Федерації не було, міжнародна спільнота була стурбованою, але вкрай не рішучою.

Зараз Росія системно порушує міжнародні вимоги та норми міжнародного права, руйнує принципи та основи світової безпеки, але по суті санкції мізерні й не значні у порівнянні із загрозами, які сьогодні світу несе ця країна.

Які санкції щодо російської делегації в ПАРЄ було введено у квітні 2014 року через ситуацію в Україні?

Санкції полягали в тому, що делегацію Російської Федерації у Парламентській асамблеї позбавили ряду повноважень: голосувати по всім резолюціям, вносити поправки, бути доповідачами. Фактично їх позбавили можливості впливати на кінцеві рішення ПАРЄ і залишили лише можливість брати участі в роботі в якості спостерігачів.

Позбавлення повноважень – це санкції високого рівня, але санкція найвищого рівня – це виключення країни з членів Ради Європи взагалі. Поки що, скільки разів ми не намагалися піднімати це питання, інші країни-члени, навіть найбільш активні з точки зору засудження Російської Федерації, не готові до цього рішення.

Вони вважають, якщо ми взагалі виключаємо Російську Федерацію, то позбавляємо можливості ведення з ними будь-якого діалогу і позбавляємо себе хай сумнівного, але все ж таки інструменту впливу на Російську Федерацію, зокрема через резолюції та моніторинг.

1466421499-1794

Наскільки висока ймовірність зняття санкцій Парламентської асамблеї Ради Європи з Російської Федерації?

Згідно з правил Парламентської асамблеї Ради Європи кожного року санкції мають або подовжуватися, або переглядатися. На сьогодні, очевидно, що у Росії немає доброї волі до зміни своєї поведінки. В той же час, в діях керівництва Парламентської асамблеї Ради Європи, простежується послаблення критики Росії.

Наприклад, президент ПАРЄ, Педро Аграмунт, вже двічі їздив до Росії. І днями була його заява про те, що Російську Федерацію необхідно бачити в стінах Ради Європи. А це опосередкований натяк на те, що уже цієї зими будуть спроби пом’якшити санкції.

Це все політика. Дуже часто європейські політики говорять про те, що верховенство права – це найвища цінність, те, чого ми маємо дотримуватися, але іноді інтереси тих же політиків можуть ставати більш пріоритетними за норми права.

Те, що я бачу зараз в стінах Ради Європи, є фактично маніпуляцією. Для всіх очевидно, що немає жодного прогресу зі сторони Росії. Більше того, росіяни чітко заявляють, що Крим не є окупованим, а російським. Ігнорування та неповагу до міжнародного права, вони демонструють, проводячи вибори до російської Думи у Криму. Це міжнародний прецедент і реакція світової спільноти на вибори в Росії буде мати ключове значення.

Очевидно, що жодна людина, яка має здоровий глузд і розуміє реалії, не буде ставити питання, що є підстави послаблення санкцій щодо Російської Федерації.

Проте в стінах Парламентської асамблеї є спроби окремими представниками асамблеї зманіпулювати фактами та назвати речі іншими іменами.

Чи планує українська делегація бойкотувати Парламентську асамблею Ради Європи, якщо з Росії знімуть санкції?

Щодо виходу нашої делегації з Парламентської асамблеї, то рішення делегації з цього приводу немає. Є позиція окремих представників делегації, які говорять про те, що у випадку порушення ПАРЄ ключових принципів, якщо ми не будемо почуті, а члени Парламентської асамблеї будуть готові ігнорувати ключові засади міжнародного права, є сенс іти з такої асамблеї.

Але кому буде на руку, якщо українська делегація бойкотуватиме ПАРЄ, припинить спростовувати брехню, яку Російська Федерація розповсюджує по всій Європі? Якщо ми дамо можливість Росії залишитися один на один з європейцями, ми зробимо краще Росії, бо її аргументи будуть єдиними, відповідно – переконливими. Гірше ж ми зробимо лише собі, тому що не буде нікого, хто зможе виступати опонентом брехні Росії.

Моя позиція як члена делегації — ставити питання про виключення Російської Федерації з Парламентської асамблеї Ради Європи у зв‘язку з відсутністю прогресу по виконанню вимог ПАРЄ й навіть погіршенням ситуації – проведенням виборів в окупованому Криму. Якщо немає волі до діалогу та виправлення ситуації, якщо Росія не готова чути сорок шість інших членів Ради Європи, в чому цінність знаходження цієї країни в складі?

На жаль, ця ідея поки не має широкої підтримки, проте, я не зупинюся й буду поширювати та посилювати свої аргументи для пошуку однодумців, які будуть готові відстоювати таку пропозицію в стінах Ради Європи.

Олена Сотник
object(WP_Term)#13022 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13023 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті