Чи має право НКРЕКП змушувати споживачів купувати обладнання для лічильників

Підприємців змушують встановлювати засоби дистанційної передачі даних на власні лічильники, або ж буде припинено розподіл газу до їхніх об’єктів. Таке обладнання, за деякими підрахунками, коштуватиме споживачам близько 1-2 млрд гривень.

Останнім часом до нас за допомогою звертаються багато підприємців, які отримали повідомлення/попередження про припинення розподілу газу до їхніх об’єктів, якщо вони у визначений строк (до 27.05.2018) не встановлять засоби дистанційної передачі даних на власні лічильники.

Дійсно, постанова НКРЕКП №2494 зобов’язує власників комерційних вузлів обліку (крім побутових споживачів зі споживанням до 0,01 млн куб. м) забезпечити організацію та облаштування на власних комерційних вузлах обліку засоби дистанційної передачі даних.

Проте, дана норма викликає як великі сумніви в її обґрунтованості, так і низку юридичних питань.

НКРЕКП стверджує, зокрема, що відповідно до європейської практики наявність таких засобів необхідна для забезпечення належної організації добового балансування на ринку природного газу України. Проте, чи дійсно це так?

Європейське законодавство (Регламент 312/2014) закріплює наявність споживачів, прогнозування відборів яких проводиться, або ж не проводиться щодобово, встановлюючи порядок прогнозування відборів для цих двох категорій.

Жодних вимог чи критеріїв для віднесення споживачів до тієї чи іншої категорії Регламент не встановлює.

Більше того, чим відрізняються для цілей добового балансування побутові споживачі зі споживанням до 0,01 млн куб. м газу від непобутових споживачів з таким самим споживанням? Нічим. Так чому одні не мусять нічого встановлювати, а інші мусять?

Отже, аргументація НКРЕКП щодо того, що наявність таких засобів необхідна для забезпечення належної організації добового балансування на ринку природного газу України є маніпулятивною та такою, що не відповідає дійсності.

Крім того, у Кодексі передбачено механізм прогнозування відборів споживачів, що не вимірюються щодобово.

Так, у разі запровадження добового балансування газотранспортної системи, споживач, який є власником комерційного ВОГ, за умови необладнання комерційного ВОГ засобами дистанційної передачі даних, зобов’язаний щодня передавати дані про об’єм власного споживання за попередню добу.

За відсутності таких даних (або за погодженням з Оператором ГРМ) добовий об’єм споживання природного газу по об’єкту споживача (алокація) за попередню добу визначається на рівні середньодобового значення від підтвердженого обсягу природного газу на поточний розрахунковий місяць.

Так, оператор ГРМ може сам прогнозувати/визначати добовий об’єм споживання природного газу по об’єкту споживача у разі відсутності у останнього комерційного вузла обліку з засобами дистанційної передачі даних.

І це, однозначно, не є перепоною до впровадження добового балансування на ринку газу.

Кому та для чого потрібно змушувати споживачів встановлювати засоби дистанційної передачі на власні лічильники, які за деякими підрахунками коштуватимуть споживачам (більше 80 тисяч малих підприємств/підприємців) близько 1-2 млрд гривень? Можливо в цьому питанні і є відповідь…

Варто також зазначити, що порядок обмеження та припинення розподілу природного газу споживачам передбачає право оператора ГРМ припинити/обмежити газопостачання на об’єкт споживача у ряді випадків та містить відкритий (невичерпний) перелік цих випадків.

Перелік випадків, коли допускається припинення розподілу природного газу споживачам обов’язково має бути вичерпним з метою унеможливлення тиску та “викручування рук” споживачам.

Кодекс ГРМ містить норму відповідно до якої, споживачі не мають права відмовити Оператору ГРМ, до ГРМ якого підключені їхні об’єкти, в організації та облаштуванні їхніх комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних, якщо такі заходи забезпечуються за його рахунок.

На мій погляд, для споживачів з обсягом споживання до 0,01 млн м куб. правильним було б припиняти розподіл тільки у випадку, якщо такі споживачі відмовляють Оператору ГРМ в організації та облаштуванні своїх комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних за рахунок Оператора ГРМ.

Змушувати споживачів встановлювати коштовне обладнання, яке їм абсолютно непотрібне – категорично неправильно та недопустимо.

Норма, яка покладає на споживачів-підприємців з обсягом споживання до 0,01 млн м куб. безпідставний та необґрунтований обов’язок встановлення засобів дистанційної передачі даних має бути скасована.

Хочу нагадати, що в минулому році ми запобігли масовим відключенням газу побутовим споживачам, яким облгази та їхні правонаступники вчасно не встановили лічильники.

Ми заборонили примусові “газові колгоспи”, коли споживачам нав’язувались будинкові лічильники замість індивідуальних. Тоді НКРЕКП також діяв в рамках законодавства, яке, в тому числі, сам для себе і створив.

Цього разу, у випадку, якщо НКРЕКП не змінить/прибере свої необґрунтовані та затратні для споживачів вимоги, можливо нам знову доведеться згуртовано обстоювати свої права та законні інтереси. Досвід цього у нас є.

Джерело

Лев Підлісецький
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті