Чи буде майбутнє у колишніх промислових гігантів?

Через неефективне управління та зловживання низка державних підприємств по всій країні опинилися за крок до краху. Заводи, які були лідерами виробництва та зростання, сьогодні простоюють. Люди місяцями не отримують зарплату. Хоча потужності та профіль підприємств дозволяють забезпечувати державу вкрай необхідною продукцією. Вочевидь, немає політичної волі.
Наведу приклад трьох харківських підприємств-гігантів, які дійсно мають всі передумови для того, аби отримувати прибутки та забезпечувати робочими місцями харків’ян. Натомість є або збитковими, або вкрай неефективними, а більшість працівників звільняють. Ті ж, що лишаються, отримують або мізерну зарплату, або не отримують її по кілька місяців.

ДП «ЕЛЕКТРОВАЖМАШ»

Завод є виробником турбогенераторів, гідрогенераторів, комплектуючих для міського та залізничного електротранспорту. Підприємство має партнерство з підприємствами з багатьох країн світу та, попри це, тут застаріле обладнання та відсутні інвестиції.
Іноземні покупці часто не мають прямого доступу до виробника та вимушені купувати продукцію через посередників. Дохід від цих операцій надходить до офшорних рахунків, наповнюючи бюджети інших країн.

За підрахунками, більш як половина експорту здійснюється через непрямі контракти. Така ж ситуація і в закупівлях: є підстави припускати, що вони здійснюються через щойно створені компанії-посередники за завищеними цінами. Зрозуміло, що в результаті цього собівартість продукції зростає, а завод втрачає ринки й контракти.

ДП «ХАРКІВСЬКИЙ ЗАВОД ТРАНСПОРТНОГО УСТАТКУВАННЯ»

Завод входить до складу сумнозвісного «Укроборонпрому», реалізовував БТР-3Е, БТР-4Е та інші проекти для оборонної галузі.

Але вдумайтеся – сьогодні, під час війни з Росією, коли нам так необхідне нове озброєння та військове обладнання, завод фактично простоює.

Підприємство доводиться до банкрутства в інтересах окремих осіб. Так, з 2004 року почалася поступова приватизація заводу, і тепер з 7000 працівників, що колись працювали, залишилось лише 50 осіб. 80% майна було за безцінь віддано на користь однієї приватної корпорації.

ЗАВОД ІМЕНІ МАЛИШЕВА

Харківський завод імені Малишева виробляє унікальну військову продукцію: важку та легку бронетехніку, двигуни для неї, запчастини й комплектуючі, залізничні двигуни тощо. При такій унікальній спеціалізації підприємство недозавантажене. Держава тим часом робить замовлення в інших підприємств, які не мають відповідної спеціалізації.
Невже не очевидно, що харківський завод імені Малишева – найближчий завод, з точки зору логістики, до лінії зіткнення? І знову ж таки, це – робочі місця.

На минулому пленарному тижні парламент ухвалив закон про приватизацію державного майна. Беручи до уваги наведені приклади та знаючи, що такі ж випадки є по всій країні, вкотре впевнюємося – держава далеко не завжди є ефективним власником.

Вважаю, що нестратегічні для країни підприємства мають бути продані авторитетному бізнесу, який матиме інтерес у їхній прибутковості та розвитку, а це означає – робочі місця для українців та податки у бюджет.

Натомість в «Укроборонпромі» треба провести ретельний аудит та, зрештою, цей «корупційний гігант» має бути розформований. Величезне господарство, яке сьогодні постачає необхідні речі на фронт, повинно мати ефективне управління, а платники податків – можливість пересвідчитися в тому, що їх кошти спрямовуються в правильне русло.
Щодо харківських підприємств. Факти зловживань, про які мені вдалося дізнатися, я подав до прокуратури області з вимогою їх перевірки. Також офіційно звернувся до уряду країни і особисто до Прем’єр-міністра із вимогою взяти справу під свій контроль та навести лад на цих підприємствах.

Роман Семенуха
object(WP_Term)#12921 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини