Чому в МФВ схопились за голову, побачивши президентський проект закону про Антикорупційний суд

За голову схопилися всі, крім Президента після появи його версії Антикорупційного суду.

Цей Законопроект, крім інших, отримав жорстку реакцію Міжнародного валютного фонду. У листі, надісланому главі Адміністрації Президента, обгрунтовується, чому він не відповідає зобов’язанням України та рекомендаціям Венеціанської комісії.

Головний меседж – законопроект у запропонованому вигляді не здатен створити антикорупційний суд, який би користувався довірою як українських громадян, так і міжнародних партнерів.
МВФ зосередив увагу на трьох основних моментах: добір суддів, справи, які суд буде розглядати та момент початку його роботи. У листі чітко та однозначно висловлюється позиція: експерти, яких рекомендували міжнародні організації та держави-донори, повинні грати вирішальну роль у процесі відбору. Запропонована Президентом модель з дорадчою функцією міжнародних екпертів не спрацює. Окрім того, не знаходить схвалення МВФ пропозиція законопроекту відсторонити від процесу відбору Громадську раду доброченсоті.

Зауваження висловлюються й щодо кола справ, які відповідно до законопроекту має розглядати антикорупційний суд. Позиція стосовно цього питання є так само однозначною: антикорупційний суд повинен розглядати лише ті справи, які розслідуються Національним антикорупційним бюро. Якщо ці норми не будуть змінені, суд буде завалений купою дрібних справ та не зможе ефективно виконувати свою роботу.

МВФ відзначає, що у законопроекті відсутні положення, які б дозволили оперативно запустити роботу суду. Навпаки, окремі його норми штучно затягують цей процес та відкладають початок роботи суду на декілька років.

З огляду на зміст зауважень, можна стверджувати, що вимога МВФ є досить категоричною: законопроект має бути переглянутий та приведений у відповідність до наших зобов’язань та рекомендацій Венеціанської комісії. Очевидно цей закон стане вирішальним в перемовинах про майбутній транш.

Олена Сотник
object(WP_Term)#12925 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12926 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті