Чому прийняття закону про ринок електроенергії – це велика перемога

Корупція, зловживання, залежність від олігархів-монополістів та закритість ринку завжди були Дамокловим мечем енергетичного сектору України i викорінення цих ґрунтовних проблем потребує змін на засадничому рівні.

Верховна Рада України у вересні 2016 року ухвалила закон про нового регулятора в енергетиці, передбачивши створення незалежного та професійного органу, який в інтересах держави визначає правила гри на енергетичних ринках – національної Комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

На жаль, шлях до імплементації цього Закону наразі виглядає більше як біг з перешкодами.

Відповідальні особи відверто ігнорують свої обов’язки та всіма способами гальмують процес ротації членів НКРЕКП, що призвело до неправомочності Комісії та кризи на енергетичному ринку України.

Зазначена проблема була в терміновому порядку вирішена Верховною Радою України шляхом ухвалення закону, який надав Президенту повноваження призначати тимчасових членів Комісії.

Таким чином, повноваження для вирішення кризи надали тому, хто в першу чергу є відповідальним за її виникнення.

У квітні 2017 року Верховна Рада України прийняла черговий реформаційний закон “Про ринок електричної енергії”, покликаний створити нову модель функціонування ринку.  

Закон, зокрема, запроваджує нову модель енергоринку, відповідно до якої “електроенергія – це товар” та “поставка електроенергії – це послуга”.

Таким чином, законом передбачена конкуренція в питанні продажу товару (електроенергії), а монополія лишається лише у сегменті поставки.

Для НКРЕКП в рази зменшується поле для зловживань, оскільки Комісія регулюватиме лише незначну частку сьогоднішньої ціни електроенергії (до 35%).

Так НКРЕКП, яка наразі визначає 100% вартості і товару, і послуги, на новому ринку не матиме впливу на ціну товару, лише на вартість послуги з поставки, адже це – природня монополія.

Опоненти реформи енергоринку стверджують, що у низькоконкурентному середовищі нова модель не дасть бажаного результату, адже ціна електроенергії може бути штучно завищеною через “змову” виробників, так звані “узгоджені дії”, або зловживання генерації, яка покриває пікове навантаження.

Дійсно, сьогоднішні реалії не найкращі для повноцінної конкуренції, бо майже 54% всього ринку – це державний Енергоатом, більше 6% – державний Укргідроенерго та до 25% – маневрена теплова генерація приватного ДТЕКу.

Чи може на новому ринку відбутися “змова” зазначених гравців – держави та приватного ДТЕК? Припускаю, що так.

Уже сьогодні є підстави вважати, що рішення НКРЕКП дозволяють отримувати приватному ДТЕК (25% ринку) надприбутки, в той час як решта майже 75% залишаються недофінансованими.

Цю тезу підтверджують найгучніші “енергетичні” скандали 2017 року:

  • Запровадження Роттердам +;
  • Зменшення тарифу для Енергоатому;
  • Отримання кредитів та перерозподіл коштів на користь теплової генерації (75% ДТЕК);
  • Підняття ціни на електроенергію для промислових споживачів, тощо.

Нова модель ринку створює зовсім інше середовище. Так потенційна недобросовісна конкуренція гіпотетично призведе до появи однаково високої ринкової ціни для всіх учасників.

В результаті цього ДП “Енергоатом” отримає додаткові прибутки, які перенаправляться в бюджет та на модернізацію, збільшення потужності, запровадження можливостей для часткового маневрування і нарощення ще більшої частки ринку.

В подальшому це дасть змогу “дешевому” Енергоатому частково витіснити “дорогий” ДТЕК з ринку.

Крім того, у випадку недобросовісної конкуренції на ринку свої функції має виконувати Антимонопольний комітет України, безпосередньою метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції.

На жаль, останнє рішення АМКУ щодо невизнання кредиту ДП “Енергоринок” у сумі 2,00 млрд грн державною допомогою є дещо сумнівним. Нагадаю, що левова частка цього кредиту має піти на погашення боргів перед енергокомпаніями Ахметова.

Сподіваюсь, Антимонопольний комітет таки почне працювати об’єктивно. Ключову роль відіграватиме відкриття ринку для імпорту та експорту електроенергії.

Іноземні виробники матимуть доступ до українського ринку, так що у випадку зловживання та завищення ціни на електроенергію українськими генераціями, система обиратиме дешевшого іноземного виробника, а наявність альтернативи стимулюватиме добросовісну конкуренцію.

Інший аргумент від опонентів нового ринку – виведення дешевої електроенергії з державної компанії Енергоатом та Укргідроенерго для “своїх” по прямих договорах, після чого на ринку залишиться лише невелика частка дешевої електроенергії.

І тут “в молоко”. Уся електроенергія держкомпаній по прямих договорах  буде продаватись через систему Prozorro_продажі. Якщо комусь і вдасться організувати таку “схему”, вона буде очевидною, і система й суспільство її не допустять – все прозоро.

Прийняття нової моделі енергоринку – це дійсно велика #перемога. Чим скоріше ринок буде запроваджений, тим краще для економіки та усіх споживачів.

Цінові коливання можливі, але створення нового конкурентного середовища ускладнить зловживання та відобразить реальну ціну електроенергії як товару. 

Виробники змагатимуться не тільки за ціну електроенергії, але і за її обсяг, адже система купуватиме найдорожчу електроенергію в останню чергу, що створює ризик для виробника дорогої генерації зупинити виробництво електроенергії взагалі на певні промiжки часу.  

На завершення: Закон “Про ринок електричної енергії” почне діяти з липня 2019-го року, чому передує процес розробки значної кількості нормативно-правових актів та підготовка до роботи в новому ринку.

Система не прагне до змін, а навпаки чинить їм опір. Тому активна участь громадянського суспільства в обговоренні правил, за якими функціонуватиме ринок, а також увага населення до діяльності Регулятора та інших державних органів є надважливими.

Суспільство діятиме як важіль стримування та контролю у прийнятті рішень державними органами та допоможе не допустити викривлення духу закону на стадії його імплементації.

Джерело: https://biz.censor.net.ua/m3043693

Лев Підлісецький
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті