Чергове прокурорське загострення, або як ГПУ хоче штампувати “ідеальних співробітників прокуратури”

Чергове прокурорське загострення. В парламенті сьогодні поставлено на розгляд законопроект 5226 про повернення в структуру прокуратури України Академії прокуратури, як спеціального вищого навчального закладу, що буде для нас штампувати “ідеальних співробітників прокуратури”. Більше того, підпорядковуватися він буде безпосередньо Генеральному прокурору – іронія, чи не так?

Сьогодні це не просто безпідставна “хотєлка”, це ще й повне ігнорування новел в Конституції України, якими нарешті прокуратура внесена до системи правосуддя України.

Концептуально нові конституційні норми означають, що в державі має існувати єдиний стандарт правничої професії, підготовка юристів за єдиною програмою, а вже потім на підставі спеціальних критеріїв вони можуть відбиратися й ставати або АДВОКАТАМИ, або ПРОКУРОРАМИ, або СУДДЯМИ. Після відбору вже можуть існувати спеціальні навчальні інституції, але не вищі навчальні заклади, що будуть підвищувати кваліфікацію чи забезпечувати спеціальний курс для підготовки додаткових специфічних навичок для суддей або прокурорів.

Якщо дивитися в сухому залишку, то єдине позитивне, що залишилося від так званої “РЕФОРМИ ПРОКУРАТУРИ” – це зміна статусу Академії прокуратури на установу, яка підвищує квалфікацію прокурорів, а не є “елітним” закритим навчальним закладом “для прокурорських”. Проте, навіть в цій частині прокуратура намагається повернути свій вплив й максимально закритися від зовнішніх впливів.

Крім неконституційності Законопректу 5226, його не можна приймати із суто змістовних причин:

Перше. В жодній країні Європи Генпрокурор не має впливу на вищу освіту. Функції та повноваження Генпрокурора не передбачають призначення ректора Академії. Він зобовязаний підтримувати публічне обвинувачення, а не займатися освітою. В нас вже всі винні за Майдан притягнуті до кримінальної відповідальності? Якщо ні, то працюємо над цим питанням, а не над списокм ректорів. Більш того, новий статус Академії потребує додаткових державних коштів, яких на сьогодні немає. Ми не можемо підвищити зарплати прокурорам, зате будемо вкладати гроші в освіту, яку можна отримати на будь-якому юридичному факультеті.

Друге. Великий корупційний ризик. До моменту ліквідації Академії як установи, що надає вищу освіту, середній розмір вступу складав 20 000 доларів США. Більш того, вимагали направлення від прокуратур на навчання в цей привелегійований навчальний заклад, що є достатньо складним, якщо не мати знайомих в органах. Тобто, хочеш тут навчатись, шукай знайомих та готуй кошти.

Третє. Порушується принцип університетської автономії, створюється конфлікт інтересів. Академія є підрозділом Генеральної прокуратури, до якої будуть відряджатися чинні прокурори, а ректор призначатиметься Генпрокурором. Про яку автономію і свободу ми говоримо? Це ще буде один ручний інструмент.

Четверте. Руйнується ідея єдиного та загального стандарту правничої професії для всієї системи правосуддя.

П’яте. Необґрунтовано збільшуються витрати державного бюджету.

Олена Сотник
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті