«Через недолугу політику НКРЕКП у водоканалів виникли серйозні проблеми», – Войціцька

Стабільність функціонування вітчизняної галузі водопостачання опинилась під загрозою внаслідок недолугої політики державних органів, зокрема, енергетичного регулятора НКРЕКП. Останній через формулу «Роттердам+» підвищує ціни на електроенергію в інтересах конкретних олігархів, однак забуває про економічні інтереси інших галузей. Про це заявила народний депутат від фракції «Об’єднання «Самопоміч» Вікторія Войціцька під час спільного брифінгу з представниками Асоціації водоканалів «Укрводоканалекологія» у Верховній Раді.

Так, коли на початку року було підвищення вартості електроенергії, паралельного автоматичного підвищення вартості електроенергії в тарифі для водоканалів не відбулося. І це при тому, що електроенергія становить більш як 40% в тарифі водопостачання та 50% в тарифі водовідведення. НКРЕКП здійснила це тільки через півроку.

У результаті таких непродуманих кроків водоканали, які декілька місяців закуповували електроенергію за новими підвищеними цінами, не маючи можливості отримати відповідне відшкодування в структурі тарифу, зазнали значних збитків. До прикладу, «Житомирводоканал» зазнав за даний проміжок часу збитків на суму 12,8 млн грн. Станом на зараз борги водоканалів за спожиту електроенергію становлять 5 млрд гривень.

Однак, і це не всі проблеми, бо з грудня водоканали мають укласти нові договори з постачальними організаціями. При цьому, Кабмін не до кінця врегулював усі необхідні процедури. Незважаючи на це, якщо до 11 грудня не будуть укладені договори, електропостачальні організації не зможуть постачати електроенергію водоканалам. Більш того, вартість цієї електроенергії буде більшою на 20%, що може призвести до значного зростання тарифів вже у січні наступного року.

Відтак, асоціація «Укрводоканалекологія» висуває ряд вимог:
1. До Верховної Ради – відтермінувати на три місяці укладання договорів про постачання та розподіл електроенергії для водоканалів шляхом внесення змін до законодавства.
2. До НКРЕКП – прирівняти водоканали та теплопостачальні організації до споживачів універсальної послуги, що означатиме фіксований тариф та меншу вірогідність його постійних змін та «неочікуваних» зростань. Сформувати такий механізм тарифів, який би дозволяв автоматичне корегування водоканалами частки електроенергії в ньому.
3. До Кабінету Міністрів – затвердити відповідну нормативно-правову базу щодо захисту підприємств критичної інфраструктури від відключень.

object(WP_Term)#13123 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини