
На початку Президент казав, що він за деолігархізацію.
Для цього у нього є дієвий інструмент для забезпечення соціальної справедливості на енергетичному ринку
– НКРЕКП (Енергетичний Регулятор), який перебуває під повним контролем та управлінням Президента.
На жаль, замість справедливого захисту споживачів на енергоринку, НКРЕКП збагачує олігархів. Спочатку ми мали «Роттердам+», який наповнив кишені олігарха Ахмєтова за рахунок кожного з нас більше ніж на 20 млрд.
Тепер під обгорткою «прогресивних» реформ та втілення «європейських практик» запроваджується RABський тариф, який щорічно додасть 30 млрд в кишені олігархів за рахунок кожного українця.
Чому RABський?
Тому що, по-перше, олігархи отримуватимуть однакову ставку дохідності 12,5 % як на старі активи, яких просто не було (обленерго викуплені у народу за копійки і ніякими інвестиціями там і не пахне), так і на нові (які навряд чи будуть).
Чому навряд чи? Бо жодний притомний інвестор не зрозуміє, чому в нас на монопольному ринку ставка дохідності на нові інвестиції нижча за ставку по депозитах в комерційних банках (які коливаються в межах 15-17%).
По-друге, виходить так, що в нас з вами вкрали обленерго, прихватизувавши їх за копійки, а тепер ми маємо з власних кишень платити власникам за начебто зроблені ними інвестиції в минулому, яких насправді не було? При цьому, самі не доотримавши мільярди за ці ж самі активи.
Якщо подивитися, скільки загалом було заплачено за ці активи, то ми побачимо мізерно несправедливі суми. До прикладу, у 2012 р. «Вінницяобленерго» приватизували за 0,35 млрд грн, «Дніпрообленерго» — за 1,3 млрд грн. За оцінкою Фонду держмайна, сьогоднішня переоцінена вартість «Вінницяобленерго» – 8,2 млрд грн і «Дніпрообленерго» — 13 млрд. Як бачимо, приріст від ціни приватизації у 23 рази та у 10 разів відповідно. Арифметика виходить такою. Загальна сума переоцінки всіх активів може становити більш як 210 млрд грн. Відповідно, щорічний RAB-тариф становитиме 26 млрд грн. Додатково власники обленерго отримуватимуть прибуток у розмірі 5 млрд грн від амортизації на переоцінені активи. Підсумуємо, і в нас виходить 30 млрд грн додаткового прибутку.
Чи це справедливо?
Лише за умови, що власники обленерго, такі, як Суркіс, Григоришин, Ахметов, Коломойський, доплатять в Державний бюджет ринкову вартість активів, вони матимуть право вимагати від держави гарантований прибуток у вигляді RAB-тарифу.
Як жадібний та захланний олігарх, Президент неспроможний захищати інтереси українців. Заради отримання підтримки олігархів, він готовий забезпечити їх даниною 30 млрд грн за рахунок кожного з нас.