Бюджет по-новому.  Чого чекати від нових правил планування головного фінансового документа країни?

Минулого тижня парламент схвалив законопроект, що запроваджує середньострокове бюджетне планування.

Чому цей крок важливий для української економіки  та чи зможе чинний уряд планувати видатки і надходження по-новому, розповідає Роман Семенуха.

«Середньострокове планування – це крок у реформуванні системи публічних фінансів,  новий підхід до оцінки ефективності державних видатків, – зазначив народний депутат. –  Адже сьогодні між діями та намірами Кабінету Міністрів спостерігається неузгодженість. Це підтверджують  невиконані  обіцянки  щодо дефіциту Пенсійного фонду,  невиконання запланованих надходжень від приватизації тощо».

Що змінюється?
1. Встановлюються  граничні видатки, тобто  межі  витрат на державні відомства, зокрема – МВС, Нацгвардію, СБУ, ГПУ та деякі інші, адже доцільність витрат рекордних сум на них ніяк не обгрунтовується. Так, наприклад, на фінансування МВС на 2019 рік  закладено рекордну суму − 83,1 млрд грн, це на 25% більше ніж на 2018. Фінансування ГПУ зросте на 1,5%, СБУ – на 17% – планують витратити 9,5 млрд проти 8,1 млрд цього року.

2. Зменшиться  кількість розпорядників бюджету.
Це збільшить ефективність використання коштів та викорінить практику перекладання відповідальності за використання публічних фінансів з одного розпорядника на іншого.

3. Планування бюджету відбуватиметься в електронній площині.
Це означає, що всі стадії бюджетного процесу будуть більш відкритими та прозорими.

За словами Романа Семенухи, сьогодні державних проектів, націлених на розвиток економіки, вкрай мало,  влада не може ефективно вирішити питання  збільшення надходжень. Саме тому уряд кожного року ставить все вищі показники зі збору податків для українців та бізнесу.

Чи виправить цю ситуацію впровадження середньострокового планування? На жаль, принципи ухваленого закону і  показники  бюджету на 2019 рік дуже відрізняються в принципово важливих речах, які демонструють стан економічної стабільності країни.

По-перше, лишається відкритим питання,  де брати гроші на виплату пенсій.  Поки що  уряд не знайшов нічого кращого, ніж покривати дефіцит за рахунок інших програм (у 2018 році на покриття дефіциту Пенсійного фонду було знято понад 7 мільярдів гривень з субвенції на допомогу малозабезпеченим сім’ям тощо).

По-друге, інфляція не відповідає очікуванням і закладеним в бюджет показникам. Основними засадами грошово-кредитної політики передбачалось, що споживча інфляція у 2018 році становитиме 6% і в подальшому знижуватиметься. Фактично маємо 8,9%.

По-третє, заплановані показники наповнення бюджету щороку зростають, проте, на жаль, не за рахунок появи нових платників податків чи робочих місць.  Не виконуються показники дохідної частини бюджету (наприклад, з запланованих
надходжень від ввізного мита, приватизації тощо).

«Вміти планувати та вміти витрачати – це запорука позитивного ефекту від запровадження планування. На жаль, нинішній уряд неодноразово доводив свою нездатність це робити. Закон запрацює дієво тільки тоді, коли філософію бюджету як головного фінансового документа країни будуть реалізовувати професіонали».

Роман Семенуха
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті