Будинкові лічильники газу: «за», «проти» та «що робити?»

Кожне ОСББ і житлово-будівельний кооператив протягом цього літа стикнулися с проблемою нав’язування загально-будинкового лічильника газу.

У людей виникає абсолютно закономірне запитання стосовно обґрунтованості рішення Національної комісії, щодо зав’язанання встановити загальнобудинковий лічильник. Адже законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено, що з 1 січня 2018 року в квартирах, в яких газ використовується тільки для приготування їжі, мають бути встановлені комерційні лічильники (стаття 2). Тобто, логічно, що кошти на забезпечення встановлення лічильника мають бути передбачені в цінах і тарифах на газ.

Споживачі в кожному місті починають самостійно з’ясовувати в якій складовій загальної ціни на газ містяться витрати на встановлення квартирних лічильників. Чому оператори газо-розподільчих мереж пропонують перейти на будинкові лічильники замість квартирних?

Відповідь від регулятора споживачі не отримують. Проте, отримують рахунки за газ за граничними об’ємами споживання природного газу населенням. ( у розмірі 9,8 м3 на одну зареєстровану особу замість 3 (або 4,5) м3 (відповідно до пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу)).

При цьому пунктом 3 статті 18 Закону України від 09.04.2015 № 329-VIII «Про ринок природного газу» встановлено, що постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності лічильника. Побутові споживачі у разі відсутності лічильника споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством.

Статтею 6 закону про комерційний облік покладено обов`язки та відповідальність за встановлення лічильників на суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, які зобов’язані:
1) забезпечити встановлення лічильників газу:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
– комплексно, у тому числі для опалення, – до 1 січня 2012 року;
– для підігріву води та приготування їжі – до 1 січня 2016 року;
– тільки для приготування їжі – до 1 січня 2018 року.

У разі не дотримання строків встановлення, припинення подачі газу таким споживачам забороняється. В цьому разі облік газу здійснюється за нормами споживання, затверженими Кабінетом Міністрів України. Це означає, що витрати на встановлення лічильників мають бути в тарифі на послуги розподілу газу.

Що робити?

Відмови ОСББ та ЖСК від загальнобудинкового лічильника наразі відверто нехтуються. Люди стають перед дилемою: платити за втричі збільшеними, порівняно з встановленими нормативами споживання газу, або підкорятися і ставити загально будинкові лічильники.

Є декілька варіантів рішень, які можуть бути прийнятними для людей, але потрібна політична воля уряду обрати хоча б деякі з них як альтернативні:

— має бути поставлена вимога регулятору відкрити структуру тарифу на послугу розподілу газу по кожному суб’єкту господарювання з виділенням частки вартості запровадження обліку;

— кожен суб’єкт господарювання має показати свою потребу у фінансуванні запровадження квартирного обліку газу на території обслуговування з визначенням кількості лічильників та вартості (адже вартість квартирних лічильників сьогодні в кожному місті різна від 900 грн за одиницю до 4300 грн).

якщо при чинній структурі тарифу на послуги розподілу природного газу до 1 січня 2018 року суб’єкти господарювання не мають перспектив у забезпеченні 100% поквартирним обліком споживачів, то споживачам має бути запропоновано, або:
а) встановлення будинкового лічильника в тестовому режимі на 2 місяці для можливості виявлення споживання в розрахунку на одну особу в місяця з можливістю порівняти споживання за чинними нормативами та подальшим прийняттям рішення пор доцільність впровадження будинкового обліку
б) дати право оплатити придбання лічильників споживачами але фінансування робіт із встановлення цих лічильників та введення їх в експлуатацію здійснити за кошти операторів ГРМ.

Можуть бути і інші рішення, але має бути діалог, якого не було на жодному етапі. Закликаємо Уряд відреагувати на цю проблему та прийняти адекватне рішення!

Альона Бабак
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті