Березюк: «Уряд не підтримує законопроект щодо високогірних районів, тому що не розуміє їх цінності»

Життя українців у гірських та високогірних населених пунктах суттєво відрізняється від життя людей в інших районах. Мова не лише про відсутність у багатьох з них транспорту та газу, але й про катастрофічну нестачу робочих місць, що змушує жителів цих унікальних земель покидати їх. Вирішити ці проблеми покликаний проект закону №6439-д щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів, серед авторів якого – представники «Об’єднання «Самопоміч». 

У разі втілення норм документа, жителі зазначених територій нарешті отримають змогу розвиватися, створювати робочі місця та приваблювати величезні натовпи іноземних туристів, котрі везтимуть до України гроші. Однак влада, зокрема, в обличчі уряду, не розуміючи цінності та потенціалу високогірних районів, гальмує ухвалення проекту закону.
Детальніше про запропоновані у законопроекті зміни та проблеми українських гір в інтерв’ю розповів один зі співавторів 6439-д та голова фракції «Самопоміч» у Верховній Раді Олег Березюк. 

Якими є основні проблеми зазначених районів?

Образно кажучи, всі люблять гори, люблять там відпочивати. Гірські регіони приваблюють не тільки природою, а й самобутністю, своєю унікальною культурою, мистецтвом. Але жити в горах важко. По-перше, це далеко. По-друге, там суворі кліматичні умови. 

Тому сучасні країни роблять все, щоб зберегти це унікальне середовище. У якому випадку воно збережеться? Якщо будуть відповідні заборони щодо використання екологічного простору для чужих та відповідні умови, щоб зберегти людей, які там живуть. Якщо будуть збережені люди, буде збережене етнокультурне середовище. 

Скільки нині там проживає людей?

В Україні на території, яка лежить вище 600 метрів над рівнем моря, якщо взяти Закарпатську, Івано-Франківську, Чернівецьку і Львівську області, проживає не більше 200 тисяч людей. А з міграційною політикою, при відсутності робочих місць, можливо, і немає цих 200 тисяч. 
Ці люди створюють неймовірну додану вартість для держави, адже ці регіони при правильній організації відвідають десятки мільйонів людей, при цьому, зловживаючи цим середовищем. Тому держави Європи ухвалили дуже відповідальні рішення. Щоб зберегти цю додану вартість, вони фізично її дофінансовують. 
В Україні ж взагалі немає гірської політики! Є закон, який говорить про гірське населення та гірські території, але немає розмежування між гірськими територіями та високогірними територіями. 
Тому цей закон запроваджує два важливих поняття – поняття гірської політики країни та поняття високогірних районів, які повинні мати особливі економічні та податкові преференції від держави. Грубо кажучи, людям, які живуть вище 600 метрів над рівнем моря, держава має доплачувати за те, що вони там живуть. 

Доплачувати яким чином? 

Через підвищення коефіцієнтів розрахунку субвенції на медичне обслуговування, освіту і культуру. Високогірні райони завжди мають характерну культуру. 

Виходить, законопроект передбачає збільшення фінансування соціальної складової. Які ще зміни пропонуються?

Друга річ – це підсилення економічної діяльності. Треба доплачувати людям, які вирощують худобу, тримають бджіл, роблять сир. Їм треба за це доплачувати, тому що для них це дуже важко, і, великою мірою, їм це навіть невигідно. 

По-третє, енергія. Сьогодні дозвіл на вирубку лісів у Карпатах мають фірми, зареєстровані у Харківській або Донецькій, або Дніпропетровській областях. Гуцули мають брати в них дозвіл. Людей, які там проживають, не треба обмежувати, їм треба надати право вирубки для власних потреб, щоб вони не купували дуже дорогі дрова в горах. У них на це скоро грошей не буде. 

Наступне – електрика в горах має бути субсидована державою, адже вони не використовують газу. І тоді є шанс, що люди не тільки почнуть виживати, а будуть продукувати додану вартість.

У контексті субвенцій Ви згадали про культурну складову. Чому? 

Коли москалі окупували Україну після війни, до 1970-х років вони не могли зайти в гори, тому що гірські люди їх там нищили. Знаєте, як вони зайшли?  Через культуру. Вони почали потужно фінансувати клуби, капели, купувати інструменти, шити костюми, показувати по телевізору цих людей, і зайшли. 

Що сьогодні робить держава? Недофінансовує культуру. Сьогодні у високогірному селі унікальний музичний колектив аутентичних гуцулів, непрофесійних музикантів, просить купити за дві тисячі гривень їм сучасну, зроблену 80-річним майстром, який ще живе та передає своєму синові фах, трембіту. І держава відмовляє! Вона каже, що ми будемо оптимізувати витрати на культуру. Хай вони оптимізують витрати на утримання центрального апарату органів влади.

Хай запитають у Прем’єр-міністра, скільки у нього нероб, які сидять на Грушевського, отримують гроші. 
Законопроект потрібний, але уряд це свідомо затримує, і я би назвав це геноцидом високогірних районів в XXI столітті. Більш того, гуцули їздять за кордон і дивляться, як держава робить речі, які я назвав, зараз в Румунії, Польщі. Я вже не кажу про Швейцарію та Італію. І коли вони це бачать, вони не розуміють, чому їх змушують їхати з гір. 

До речі, чи у розробці документа брали участь жителі зазначених регіонів? Якою є історія проекту закону? 

Високогірні райони створили форум народовладдя. Це звичайні люди, які хочуть, щоб високогірні райони мали особливе ставлення – не тому, що вони його хочуть, а тому що інакше вони зникнуть. Вони вже роками збираються і вимагають від уряду, але уряд не реагує. Цей закон розробили люди, в ньому враховані компроміси. Народні депутати, які це розуміють, а їх небагато, підтримали цих людей. 

Чому, на Вашу думку, закон досі не ухвалено Верховною Радою?

 Уряд не підтримує законопроект, тому що не розуміє цінності цих регіонів.

object(WP_Term)#12930 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини