«Банкова хоче контролювати все», – Олена Сотник про антикорупційний суд

23 травня парламент розпочав розгляд у другому читанні законопроекту про вищий антикорупційний суд. Депутатипродовжать проходити поправки на наступному пленарному тижні – з 5 червня.

Про те, яким може бути остаточне рішення, розмірковує народний депутат «Об’єднання «Самопоміч» Олена Сотник.  

Зараз втілюється той сценарій, про який можна було здогадатися з самого початку. 1 березня парламент у першому читанні проголосував за президентський законопроект як компромісний. Обіцяли виправити і змінити його до другого читання.

Та цього тижня бачимо — всі поправки ставляться на підтвердження і провалюються. Так само, як і, зрештою, трапляється з більшістю важливих законів — при розгляді поправок відбувається театр, коли 50 депутатів працює, близько 10 із них розуміють, про що йдеться в поправках, і намагаються їх озвучувати, а реально долю закону вирішують 2-3 людини.

І сидять вони не в залі Верховної Ради.

Камінь спотикання

Найбільш принципові дискусії зараз точаться навколо питання узгодження суддів та роботи комісії з їх відбору.

Тут є позиція Банкової, яка хоче контролювати все, і взагалі не передбачає варіантів ветування кандидатів міжнародними експертами.

Друга, нібито компромісна позиція, передбачає можливість подолання вето двома третинами голосів номінаційної комісії. Однак вона фактично означає нівелювання позиції міжнародних експертів, бо дві третини складу комісії — українці.

І з іншого боку — протилежна позиція Міжнародного валютного фонду, який хоче забезпечити, щоб люди, щодо репутації яких є сумніви, не пройшли, а отже, подолати вето міжнародних експертів було неможливо. 

Цю ж позицію підтримують фракції «Об’єднання «Самопоміч», «Батьківщини» та, віднедавна, «Народний Фронт». На думку народних депутатів, вето має бути безапеляційним через одну просту причину — якщо є сумніви щодо судді, який претендує на роботу в антикорупційному суді, то про це мови не може йти взагалі.

Щодо цих людей взагалі не має виникати питань.

 

Що далі?

Вочевидь, під час перемовин сторони досягнуть мінімальних поступок. Можливо, вони будуть пов‘язані із питанням вето для міжнародних експертів.

Однак навіть якщо ми отримаємо 100-відсоткове вето на питання узгодження суддів, то цей закон все одно виглядає несистемно і має інші проблеми та прогалини, завдяки яким Президент зможе контролювати ситуацію в антикорупційному суді.

Зокрема, коли настане момент, коли суд запрацює? Через 5 років, через 10 років? У цьому законопроекті вирішення немає, тобто можна розтягувати процес до безконечності.

Так само, і що цей суд буде розглядати? Те, що запропонував Президент? Чи ми все-таки прив’язуємось до Антикорупційного бюро, і він буде розглядати справи, які розслідують детективи НАБУ?

Це дуже принципові речі для того, як цей суд працюватиме.

Ми бачимо, як важко йдуть перемовини. Здогадуюсь, що у червні може настати момент, коли парламент розгляне всі поправки і настане час голосування, а консолідованої позиції так і не буде.

Тоді бачу два сценарії: або третього читання щодо ключових поправок, або повторного другого читання. І ключовою тут, наголошу, є фракція Блоку Петра Порошенка.

І наостанок. Народні депутати мають пам’ятати, що Україна — це парламентсько-президентська республіка, і їх обирав народ для того, щоб вони захищали інтереси не Банкової, а українців.

А позиція МВФ у випадку із антикорупційним судом є такою принциповою не тому, що антикорупційний суд потрібен їм – вони не збираються саджати тут всіх наліво і направо. Ключове для Міжнародного валютного фонду — це фінансова стабільність. А корупція — це ключова загрозі фінансовій стабільності у будь-якій країні.

І оскільки МВФ — наш головний кредитор, то для них корупція — це величезний ризик. Та, незважаючи на маніпуляції деяких політиків, зараз МВФ діє в інтересах українських людей більше, аніж велика частина депутатів в українському парламенті.

object(WP_Term)#13123 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини