Бабак: «Монетизація субсидій має бути максимально простою для людини»

«Для людей все має бути просто, а держава має контролювати адресність використання коштів для субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. І якщо залишаються кошти від того, що люди раціональніше використовували світло, воду, газ – щоб вони могли б залишити собі ту частину, яка була призначена як субсидії», – вважає депутат «Самопомочі» Альона Бабак.

Також, на думку нардепа, цим має займатись не винятково Ощадбанк, а має бути ціле коло банків + Укрпошта (бо багато субсидіантів живуть у селах і не мають доступу до банків). Обрані державою банки мусять мати реєстр отримувачів субсидій.

«Людина, одержувач субсидій, приходить в одне з відділень банків, які вибирає держава. Той банк знаходить людину в реєстрі  і каже, що вам призначена субсидія, дає гроші. Людина одразу розраховується за комунальні послуги, контролюючи, що їй призначено до оплати, звіряючи покази лічильника. І людина одночасно, маючи кошти в банку і маючи рахунок до оплати, оплачує.  Тут все просто».

Для держави, на переконання Альони Бабак, важливо контролювати, щоб ці кошти, які людина отримала, були перераховані до надавачів послуг, і при цьому не накопичувалися борги. Отже, необхідний зворотний зв’язок між надавачами послуг і представниками служб соціального захисту.

«Ідея така:  мають бути кошти на руках для оплати і контроль з боку управління соцзахисту щодо адресності спрямування коштів на оплату послуг».

Умовно, якщо водоканал чи газопостачальне підприємство бачить, що за місяць оплата від одержувача субсидій за послуги не надійшла, то інформація мала би йти назад до управління соцзахисту, що такий-то отримувач субсидій не розрахувався за послуги в цьому місяці. І тоді управління соцзахисту інформує цю людину про те, що у неї невчасна оплата, і у разі, якщо оплата не буде здійснена, то виплату притримають до повного розрахунку.

Тобто має бути зворотний зв’язок від управління соцзахисту з людьми – одержувачами субсидій та підприємствами».

Нагадаємо, що уряд затвердив нові правила виплати субсидій, і від січня 2019 року починається монетизація, тобто виплата субсидій у грошовій формі. Але ці правила ще зміняться, як повідомив міністр Рева А.О. , і монетизація проходитиме в тестовому режимі ще 3 місяці до кінця травня 2019.  У програмі субсидій з серпня 2019 з’явився сюрприз – зміна норм споживання газу. Верховний суд скасував постанови Кабміну від 23 березня 2016 року, якими норми споживання газу споживачами без лічильників було зменшено. Сталось це через те, що уряд програв газорозподільним компаніям суд, і тепер ми повертаємося до норм споживання газу 1996 року. А це замість 3.3 куба, які є соціальною нормою, це 9.8 куба.

І у платіжках, які люди отримали у січні, сума за оплату газу зросла утричі. Ці норми поширюються на 3.3 млн сімей, які використовують газ для приготування їжі та не мають газових лічильників.

Народний депутат зверталась до Кабінету Міністрів. Але в уряду немає відповіді, що людям робити з цими платіжками, а особливо тим, хто одержує субсидії.

Бабак дивується, чому уряд не переглянув призначення субсидій на  соціальну норму, за якою газзбути виставляють зараз рахунки.

«На мою думку, уряд міг зробити дві речі: або запропонувати людям поставити поквартирні лічильники всім субсидіантам, за рахунок державних коштів, не чекаючи 2021 року. Або відкоригувати норму споживання і наблизити соціальну норму до тієї, яка, на жаль, повернулася до 1996 року, на період до встановлення лічильників».

object(WP_Term)#13144 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини