Аптеки не мають бути бізнес-структурами

У Верховній Раді ще в липні був зареєстрований законопроект #8591 про зміни до закону «Про лікарські засоби», який передбачає зменшення кількості і концентрацію аптек та заборону аптечних мереж.

Поки тривають суперечки навколо деяких його аспектів, про основні завдання  законопроекту розповіла Ірина Сисоєнко:

«У зв’язку з тим, що в Україні існує певна монополія на реалізацію лікарських засобів, власники аптечних мереж починають формувати процес функціонування аптек як бізнес, який має приносити певний прибуток. Але, безумовно, в основі продажу лікарських засобів має бути пацієнт, і саме інтереси пацієнта повинні бути враховані.

Коли велика мережа аптек діє за принципом власного збагачення, прибутку і бізнесу, відповідно, власники  починають диктувати виробникам свої вимоги розміщення лікарських засобів на полицях та реалізовувати лише ті препарати, які можуть вигідно продати. Тому виникає деяке нав’язування певних ліків пацієнтам, аби отримати націнку на препаратах, які реалізує саме ця аптечна мережа.

Наразі власники аптек та виробники будують свої відносини таким чином, що виникає до 40-50% додаткової вартості медикаментів, яку оплачує виключно пацієнт.

Працюючи над цим законопроектом, було вивчено досвід багатьох іноземних держав. Наприклад, в Німеччині в руках одного власника може бути не більше трьох аптек. І тоді власник дійсно орієнтується на покупця. Це сприяє тому, що він є найбільш ефективним, адже працює над тим, щоб споживач і надалі обирав його аптеку. І він має продавати препарати за найнижчою ціною, аби, знову ж таки, заохотити споживача купувати ліки саме в його аптеці. В такому випадку враховуються інтереси вже не власника та виробника, а саме пацієнта.

Цей законопроект спрямований на те, щоб знизити ціну на лікарські засоби та запобігти ситуаціям, коли аптечні мережі підвищують ціни на ліки, користуючись своїм становищем на ринку.

Також, я вважаю, що необхідно відновити в аптеках виготовлення лікарських засобів, що для споживача є набагато дешевше, ніж купити готові ліки за завищеними цінами.

Дуже важливо, щоб аптечні заклади припинили формувати свою роботу  як бізнес-структури, а працювали як заклади охорони здоров’я, а не корупційні точки збагачення власників аптечних мереж».

Ірина Сисоєнко
object(WP_Term)#13150 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13151 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті