Антикорупційний суд: вирішальні дні

Сьогодні законопроект про Вищий антикорупційний суд вносять на розгляд у другому читанні у залу Верховної Ради.

Саме утворення антикорупційного суду, після органів із розслідування та протидії корупції, таких, як НАБУ і НАЗК, є останнім гвинтиком у системі, що має забезпечити повний цикл відповідальності за корупцію.

Для чого новий суд?

Антикорупційний суд — проект, який вперше в історії України був запропонований депутатами фракції «Об’єднання «Самопоміч» разом із громадськими організаціями. Цей суд повинен поставити топ-корупціонерів перед законом, бо судді у звичайних судах пов’язані круговою порукою – справи проти корупціонерів гинуть та блокуються, і  жодне викривальне розслідування НАБУ досі не закінчилось обвинувальними вироками.

А де гарантія, що антикорупційний суд буде незалежним?

Саме для того, щоб такі гарантії були, «Самопоміч» подала правки до президентського законопроекту.

Загалом фракція подала 61 поправку, але найголовніших речей, які потрібно передбачити, дві:

1. Добір суддів. До процесу відбору незалежних суддів для антикорупційного суду мають бути долучені представники міжнародних партнерів України (у президентському законопроекті такої норми немає, хоча на цьому справедливо наполягають і у ЄС, і в МВФ, і в інших міжнародних організаціях.

2. Питання юрисдикції. Вищий антикорупційний суд повинен розглядати виключно справи топ-корупції та справи, які розслідують детективи НАБУ із прокурорами САП (це не дозволить «завалити» суд дрібними справами).

Чому аж тепер це рішення ухвалюють?

Справді, перший законопроект про антикорупційний суд народні депутати подали ще в лютому 2017 року. Однак Венеціанська комісія рекомендувала Україні, щоб ця ініціатива виходила від Президента. Отож, депутатський законопроект був відкликаний, а Президент, не без тиску громадськості (акція 17 жовтня 2017 року «Велика політична реформа») та міжнародних партнерів, таки подав наприкінці року на розгляд парламенту власний проект закону.

Ухвалений у першому читанні цей проект закону був 1 березня. Для топ-корупціонерів при владі цей закон — самогубство. Для них це питання, по-перше, виживання і збереження статків, які вони накопичили злочинним способом, і, по-друге, подальшого збагачення через продовження усіх існуючих корупційних схем.   Тому так важко це рішення провести через парламент.

Але ж на словах всі політичні сили його підтримують?

Підтримують, бо цього вимагають міжнародні партнери. Лідери ключових країн та представники світових фінансових організацій відкрито наголошують на необхідності створення антикорупційного суду як вирішального кроку у боротьбі проти корупції.

Міжнародний валютний фонд взагалі називає ухвалення закону про антикорупційний суд критично важливою умовою одержання чергового траншу фінансової підтримки для України.

Очевидно — без ухвалення закону про антикорупційний суд Україна має всі шанси остаточно зіпсувати відносини із міжнародними партнерами, а чинна влада – повністю втратити довіру українців. На переконання «Самопомочі», цей закон є найважливішим з усіх, які має ухвалити чинний склад Верховної Ради.

object(WP_Term)#13123 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини