Альона Бабак: «Споживачі повинні мати вибір: закон про ЖКП дозволить обрати оптимальну форму отримання комунальних послуг»

Як повідомила народний депутат «Об’єднання «Самопоміч» Альона Бабак, сьогодні парламент повинен розпочати розгляд законопроекту про житлово-комунальні послуги. Як співавтор документу вона зазначає, що майбутній закон регулює відносини між споживачами і надавачами житлово-комунальних послуг та визначає моделі цих відносин.

Отже, законопроект пропонує чотири моделі на вибір кожного будинку:
1. Модель прямого договору, коли є індивідуальний споживач (квартира) та монополіст. У цій моделі монополіст буде відповідати за якість послуг у квартирі і за обслуговування внутрішньобудинкової мережі, але власники повинні будуть узгодити із ним питання вартості обслуговування мереж.

2. Модель колективного споживача, коли від свого імені об’єднання співвласників буде укладати договір про постачання теплової енергії чи води на вході в будинок. Це форма так званої колективної відповідальності, яку сьогодні підтримує дуже мало людей, але вона існує відповідно до чинного закону про ОСББ.

3. Модель колективного договору, коли буде визначена уповноважена особа від будинку, яка від імені кожного індивідуального споживача буде укладати договір із монополістом. У цьому випадку відповідальність за, наприклад, невчасну оплату буде лежати на конкретному індивідуальному споживачеві, а не колективною. 

4. Модель «статус-кво» — так, як є сьогодні. Тобто, квартира є споживачем і є прямі договори, але монополіст не відповідає за внутрішньобудинкові мережі.

«Це величезна проблема, і така ситуація залишиться і надалі, якщо співвласники будуть бездіяльними і не виберуть для себе більш ефективну форму отримання комунальних послуг», – переконана Альона Бабак.

Окрім того, у законопроекті прописаний цілий блок питань, який стосується надання послуги із управління. За словами народного депутата, сьогодні 30% багатоквартирних будинків у всій країні мають створені ОСББ, а коли реформа починалася, їх було близько 15%: «З точки зору формування свідомого власника, який готовий самостійно управляти своїм майном, реформа рухається в нормальному руслі. Але гальмується вона якраз в питаннях вибору управителя – ЖЕКи не можуть відійти, бо не було закону, який визначає право та правила для будинку наймати собі управителя».

Альона Бабак пояснює, що саме в цьому законі прописані норми для такого управителя, форми типового договору, всі положення його відповідальності, норми професійної атестації тощо. Відтак, будинки дійсно матимуть вибір – чи бути на самообслуговуванні через ОСББ, чи працювати із управителем.

object(WP_Term)#13123 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини