Агломерації як urban-тренд для України

Якщо його не осідлати, українська економіка рухатиметься, як віз у байці про Лебідя, Щуку і Рака

Не така страшна агломерація, як саме слово. А точніше – це взагалі корисна річ, без неї взагалі неможливий подальший економічний розвиток країни.

Занадто голосна заява? А от і ні.

Агломерація як світовий економічний тренд давно відбулася. Україна також однією ногою в цьому процесі. Час наздоганяти – і йдеться передовсім про юридичний бік справи. Без ухвалення відповідного закону «Про міські агломерації» українська економіка рухатиметься, як віз у байці про Лебідя, Щуку і Рака.

Знову перебільшення? На жаль чи на щастя, але в ринку свої закони.

Про агломерацію на прикладі

Офіційно міста Токіо немає з 1943 року. Замість нього є префектура Токіо, а це 23 спецрайони – за розмірами такі ж, як міста – і так званий Західний Токіо, що складається з 29 міст.

Але ж ми говоримо про агломерацію, а це ще більша територія – префектури Токіо, Канаґава і Тіба. І це найбільша в світі за населенням і обсягом економіки міська агломерація.

Населення – майже 38 мільйонів людей. Це більше, ніж населення усієї Польщі. А ще – 4-6 тисяч осіб на квадратний кілометр. Але більший інтерес викликають ось ці цифри: ВВП Великого Токіо – третя частина ВВП країни, у 2017 році це було близько 5 трильйонів доларів на рік. І це більше, ніж ВВП всієї Туреччини чи Австралії.

Тут невелика приміточка-заувага: місто Токіо розрослось, змінились обставини – і влада змінила стрій, надала цій адміністративній одиниці широку автономію.

Про агломерацію як тренд

Світову економіку вперед рухають міста. Це доведено давно – хоча б на прикладі Токіо. Просто треба визнати це нарешті й в Україні. І не просто визнати, а почати з тим щось робити. Чи бачили ви, чи хоча б чули про якусь urban-стратегію для українських міст? Запитання, звісно, риторичне.

Сьогодні основні точки економічного розвитку світу – у міських агломераціях. На 100 найбільших – Мехіко, Нью-Йорк, Сеул та інші – припадає понад 30% глобального ВВП, а у США 85% ВВП створюють саме в агломераціях.

Звісно, це не масштаби України. Але агломераційний тренд стосується і нас.

Фахівці називають такі дані: місто з населенням у 50 тисяч має сильний економічний вплив у радіусі 10 км. Тобто люди, які живуть в поселеннях, що потрапляють у цю зону впливу, ідентифікують себе швидше з містом, ніж із селом. Для них село є лише місцем проживання, а працюють вони, вчать дітей і отримують медичні послуги в місті. Місто з населенням 100 тисяч має економічний вплив у радіусі 15 км, місто-мільйонник – 20 км.

А ось інший приклад агломерації: якщо, наприклад, мешканець Броварів працює в Києві, а киянин – у Броварах, отже має місце агломерація.

Тож хочемо ми того чи ні, міські агломерації в Україні де-факто існують. За різними критеріями фахівці виокремлюють від 16 до 19 агломерацій. Навіть Вікіпедія називає, що в 16-ти найбільших міських агломераціях України мешкає близько 17 мільйонів українців, тобто 36% населення країни.

І тут ми дійшли до питання правового регулювання.

Про визначення поняття «агломерація»

То що ж таке ця «агломерація»? Одне із визначень таке: агломерація – це велике густозаселене місто та навколишня територія біля нього зі спільним ринком праці. Це так званий урбанізований ареал, що складається з міста-ядра чи кількох міст-ядер та навколишніх поселень разом із приміською зоною, які активно та взаємно використовують економічні, соціальні, культурні, рекреаційні та інші ресурси.

Звісно ж, це не офіційне визначення. У законодавчому полі України термін «агломерація» – на рівні містобудівної категорії та нереалізованого напряму концепції адміністративної реформи і стратегії регіонального розвитку.

Зрештою, у липні 2017-го був зареєстрований законопроект «Про міські агломерації». Його навіть затвердив профільний комітет, але ніяк не дійдуть руки, щоб важливий для економічного піднесення країни документ таки розглянули в парламенті.

Навіщо він потрібен? У законопроекті йдеться не лише про визначення поняття «агломерації» – він створює законодавчі передумови залучити потенціал та можливості великих міст для підвищення конкурентоспроможності та зростання економіки відповідних регіонів та країни загалом.

Агломерації не будуть новою адміністративно-територіальною одиницею. Це лише форма співробітництва громад, причому договірна. Бо ж не передбачає ліквідацію населених пунктів чи припинення діяльності органів місцевого самоврядування тих громад, що стали учасниками міської агломерації.

Співпраця має стосуватися спільних інтересів громад. Це і транспортне сполучення міста з прилеглими територіями, і реалізація інфраструктурних проектів (дороги, розв’язки, водогони тощо), формування економічної стратегії та розробка інвестиційних проектів. А для цього потрібна єдина планувальна містобудівна документація, щоб розвиток відбувався прогнозовано, а не хаотично.

Особливо це актуально зараз, коли процес створення ОТГ фактично залишив великі міста «за бортом» реформи: зі 151 міста обласного значення лише 57 потрапили в перспективні плани як адміністративні центри ОТГ, решта не врахована взагалі. Така децентралізація фактично засвідчила – влада позбавила великі міста законного шансу стати локомотивами регіонального розвитку. Агломераційне законодавство могло б виправити ситуацію.

Упиратися марно. Основною причиною урбанізації в наш час є агломераційний ефект. І саме ті міста, які успішно впроваджують принцип агломерації, нині диктують свої правила гри та формують основу глобальної міжнародної економіки.

До слова, за прогнозами експертів, вже наприкінці цього століття конкуруватимуть не країни, а саме міста-агломерації. Мабуть, саме час подбати про законний бік їх створення і в Україні.

Оригінал

Любомир Зубач
object(WP_Term)#13021 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13022 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті