Абонент в зоні доступу. Що дасть реєстрація sim-карт в Україні

Реєстрація sim-карт не вигідна тим, хто займається спам-розсилкою, створює фіктивні кол-центри і виманює у людей похилого віку дані їх пенсійних карт.

Чую дзвін, не знаю, де він. Народна мудрість в цій приказці зазвучала зовсім інакше, коли громадськість почала голосно обговорювати питання реєстрації sim-карт.

Для тих, кого не зачепила хвиля народного обурення, введу в курс справи.

19 липня на сайті Держспецзв’язку з’явився законопроект, нормами якого передбачається ввести обов’язкову реєстрацію всіх sim-карт. Всіх, в даному випадку означає навіть тих, які роками лежать в гаманцях українців як запасний. Автори законопроекту передбачили 3 місяці для того, щоб державні відомства і бізнес змогли перебудується під нові правила.

Далі почалися емоції. Суспільство традиційно розділилося на два табори. Голосніше за всіх кричала «п’ята колона» про те, що реєстрація карт автоматично тягне за собою розкриття персональних даних, цензуру, обмеження свободи слова і так далі. Але розглянемо проблему в кількох площинах: законодавчої, в області міжнародного досвіду, і підсумуємо все виходячи з українських реалій.

Повторюся, що я розумінню мотив Держспецзв’язку, у якого є вказівка Кабінету Міністрів розробити такий законопроект. Іронія полягає в тому, що у Верховній Раді вже скоро як два роки лежить законопроект «Про електронні комунікації» (№3549-1), в якому описаний порядок надання електронних комунікаційних послуг. І цей порядок передбачає підписання договору або обов’язкову реєстрацію абонента у постачальника послуг.

Цей законопроект був підготовлений спільно з усіма учасниками ринку за активної участі галузевих асоціацій. Більш того, близько місяця тому в Комітеті ВРУ з питань інформатизації та зв’язку збиралися представники держорганів, в тому числі і Держспецзв’язку, силових структур, операторів зв’язку. Всі ми активно обговорювали питання реєстрації sim-карт. Необхідність такої процедури ні у кого не викликала сумнівів, оператори лише попросили вказувати в нормативних актах реальні терміни реалізації і дати їм час на прорахунок інвестицій для організації роботи баз даних і збереження інформації. З точки зору бізнесу, я розумію всі побоювання операторів втратити абонентську базу, частки ринку, гроші.

Той інформаційний і емоційний вибух, який стався навколо реєстрації sim-карт, я можу назвати тільки маніпуляцією. Як тільки Україна робить спроби захистити кіберпростір і забезпечити віртуальну безпеку своїх громадян, починається такий ось холівар. З початком активного політичного сезону, такі «інформаційні кампанії» будуть посилюватися, і залишається розраховувати лише на незаангажованість медіа, які не будуть підтримувати і роздувати такі вкидання.

З точки зору здорової логіки, я підтримую необхідність реєстрації sim-карт. По-перше, я ні разу не користувався prepaid sim-картою, і статус контрактного абонента ніяк не порушував мої особисті права. Потрібно розуміти, що така процедура однозначно не вигідна тим, хто щодня розсилає СМС-спам, займається флудом, створює фіктивні кол-центри і виманює у людей похилого віку дані їх пенсійних карт, хто підкидає активні мобільні термінали на наші КПП в зоні військових дій і, тим самим, дає наводку ворогові. Так, я згоден з тим, що такий захід в контексті боротьби з тероризмом не є панацеєю. Але після трагічних подій в Іспанії західні колеги розповіли, що реєстрація sim-карт дозволила їм на 80% підвищити розкриваність злочинів. І, найголовніше, це допомагає попереджати їх.

Обов’язкова реєстрація sim-карт виникла в 2003 році, зараз в більш ніж 80 країнах світу працює така процедура. Але багато експертів і народні депутати наводять досвід країн, у яких не вийшло реалізувати таку систему. Серед них Мексика, Росія. Як на мене, чим менше у Росії виходить, тим краще. Але мова про інше. У Польщі, Німеччині, Франції, Швейцарії, Норвегії, Австралії процедура реєстрації sim-карти працює. І ніхто не бачить в цьому замаху на особисту свободу.

Щоб все вийшло і в Україні, потрібно розуміти, що для цього буде потрібно термін набагато більше, ніж три місяці, які прописані в законопроекті Держспецзв’язку. Для реєстрації діючих незареєстрованих абонентів буде потрібно мінімум рік. Щоб знизити градус суспільного невдоволення, можна запропонувати перехідний період до 3-х років для добровільної реєстрації, як, наприклад, це було зроблено в Бельгії. Але для цього «добровольцям» повинні бути доступні переваги контрактних абонентів: активація mobile ID, додаткові послуги, дешевші тарифи, пільговий трафік і т.д. Більш того, реєстрація sim-карт вигідна і мобільним операторам, тому що їх майбутнє не за голосовим трафіком, а за мобільними фінансовими послугами і різними e-додатками. Все це для анонімних користувачів апріорі не може працювати.

Тому з усіх боків, як не крути, але в реєстрації sim-карт зацікавлені майже всі: держава, бізнес, користувачі. Проти – лише ті, хто звик жити за межею закону.

Олександр Данченко
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті