Про ефективність урядової війни з контабандою

Кабінет Міністрів опублікував матеріал під назвою «Україна без контрабанди» – Результати боротьби з ухиленням від сплати митних платежів». Матеріал претендує на звіт щодо ефективності оголошеного Урядом наступу на схеми на митниці. Про що ж звітує Уряд?

По-перше, Уряд не навів інформації, які саме схеми на митниці з так званими «товарами народного господарства» чи широкого вжитку зруйновано за 2 місяці та в чому конкретно полягає іх «руйнування» та власне урядова «боротьба з контрабандою». Протягом останніх місяців ми почули лише про затримання 37 контейнерів з тканиною, які пізніше були викрадені зловмисниками за сприяння чиновників. Натомість, про виявлення інших гучних порушень митних правил з товарами широкого вжитку (одяг, взуття, техніка, хімія, пальне тощо) не відомо, так само як і про вилучення незаконно ввезеного товару. 

По-друге, Уряд не навів у звіті цифрових показників результативності спільної боротьби ДФС і правоохоронних органів з схемами на митниці. Ми не бачимо, який конкретно результат від цілодобового перебування поліцейских в зонах митного контролю. Ані у вигляді виявлених правопорушень митних правил чи кримінальних проваджень, ані у вигляді вартості вилучених товарів. 

По-третє, ми не бачимо в урядовому звіті показників щодо результатів здійснення перевірок органами ДФС несумлінних підприємців за напрямком митного пост-аудиту. 

Прошу Уряд прозвітувати про ці показники.

Так за рахунок чого збільшено надходження митних платежів?

Починається звіт очевидно з опису того, як все було погано до початку «боротьби», адже наводиться цифра зростання митних платежів за січень-липень 2018 відносно січня-липня 2017 – 10%. Це при тому, що імпорт у цьому році зростає приблизно на 14,5% до відповідного періоду минулого року! Якщо цього року завозились рівно ті ж самі товари, тільки на 14,5% більше – то і митні платежі мають зрости рівно на 14,5%.

Також варто зупинитися на наведених показниках зростання внутрішніх податкових зборів – 19,3%. Автори звіту забули зауважити, що зростання індексу споживчих цін за цей період склало 12,1%, а ріст ВВП – 3,6%, що разом забезпечило зростання надходжень на 16%, залишивши, як результат боротьби з тіньовою економікою – 3%.

Уряд каже, що за липень-серпень митні платежі зросли на 23% відносно аналогічного періоду 2017 року. Як я вже писала, зростання імпорту – 14,5%. Середній курс долара США на 5 копійок вищий, ніж за той самий період 2017 року, що ще додатково дало 0,2% збільшення зборів. Отже, зростання митних платежів на близько 15% сталося за рахунок об’єктивних факторів та відбулося б саме по собі, навіть, якщо ніхто нічого не робив би та ні з чим би не «боровся». 
Треба визнати, що певного збільшення митних платежів владі все ж таки вдалося досягнути.

Мабуть, одним з найкращих прикладів пояснення цього є цей авторський текст (зберігаю мову оригіналу та прошу вибачення за непарламентську лексику):

«На таможне по-тихому, местами штормит, но плавать можно, «товар» не сильно, но катается…Тем, кто раньше «тягал», подняли «пошлину» с коробки. Говорят команда из Киева, нужна картинка, и это на жестком на контроле Киева, но не критично, в пределах разумного. Многие внепонятке, не знают, кто будет Главный на таможне завтра, ждут развязки по наездам.»

На жаль, це вирок митної політики держави Україна!

Тетяна Острікова
object(WP_Term)#13150 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13151 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті